Akdeniz Üniversitesi Hastanesi anestezi yoğun bakımlarında 2010 – 2014 yılları arasında trakeostomi uygulanan hastaların değerlendirilmesi
Evoluation of the patients who performed tracheostomy in Akdeniz University anesthesia intensive care unit from 2010 to 2014
- Tez No: 433234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Trakeostomi 70 yıldan uzun süredir uzamış mekanik ventilasyonun ve güvenilir havayolunun sağlanmasında alternative bir yaklaşım olarak kullanılmaktadır. Sağladığı çok sayıda avantajın yanı sıra, solunum yolunun açık tutulmasında invazif bir metot olduğundan ciddi komplikasyonları vardır. Bunun yanı sıra, trakeostomize hastalar eşlik eden komorbid hastalıklar nedeniyle sıklıkla uzamış yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatışı, yüksek mortalite ve morbiditeye sahiptir. Çalışmanın amacı PDT uygulamalarımızın sıklığının, hastaların özelliklerinin, ilişkili komplikasyonların ve prognozun değerlendirilmesidir. Ocak 2014 ve Aralık 2014 tarihleri arasında 34 yataklı Anestezi Yoğun Bakım ünitelerimizde PDT uyguladığımız hastaların hastane elektronik kayıtları ve YBÜ hasta dosyaları incelendi. Hastaların demografik değişkenleri, YBÜ yatış ve trakeostomi endikasyonları, entübasyon geçmişleri, trakeostomi işleminin şekli, YBÜ kalış ve trakeostomize olma süresi, dekanülasyon ve/veya rekanülasyon durumu, erken ve geç dönem komplikasyonları kaydedildi. Çalışma süresi içinde YBÜ yatışı sırasında trakeostomi uygulanan 442 hasta olduğu tespit edildi. Hastalarda en sık gözlenen patolojilerin beyin ve sinir cerrahisi (%36.9), göğüs hastalıkları (19.9%), nöroloji (%11.3) ve genel cerrahi (%11.1) bilim dalları ile ilgili olduğu belirlendi. Trakeostomi işlemi 29 hastada ameliyathanede cerrahi uzmanları tarafından ve 413 hastada yoğun bakımda yatak başında yoğun bakım uzmanları tarafından perkütan yolla gerçekleştirildi. YBÜ yatışı sonrası ortalama trakeostomi açılma günü 9.9 gündü. Komplikasyon sıklığı %7 (31 hasta; 23 erken dönem, 8 geç dönem komplikasyon) belirlenmiş ve en sık rastlanan komplikasyonun erken dönemde kanama olduğu (%2.9) belirlenmiştir. Sağkalan hastaların %61.6'sı dekanüle edilmiş, %18.6'sı ev tipi ventilator, %13'ü trakeostomi kanülü ile spontan solunumda ve %6.5' u pulmoner aspirasyon yapılabilmesi için yerleştirilmiş küçük çaplı (4.5F) trakeostomi kanülü ile taburcu edilmiştir. Çalışmamızın sonuçları trakeostomi zamanlaması ve komplikasyon sıklığını araştıran önceki çalışmalar ile benzerlik göstermektedir. Ülkemizde hasta yakınlarının reddetmesi ve yasal belirsizlik nedenleri ile yaşam sonu kararların sıklıkla uygulanamamaktadır. Trakeostomize hastalarımızın büyük çoğunluğu mortalitesi kaçınılmaz intrakranial patolojilere sahipti. Bu nedenle, hastalarda translaringeal entübasyon süresinin uzaması nedeniyle trakeostomi uygulanması zorunlu olduğundan, çalışma grubumuzda YBÜ yatış süresini ve mortaliteyi daha yüksek bulduğumuzu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Tracheostomy is a favored alternative option for providing prolonged mechanical ventilation and safety airway used for more than 70 years. Despite its numerous advantages, tracheostomy may have severe complications as being an invasive method for presenting respiratory tract patency. Besides, the tracheostomized patients usually have prolonged ICU stay, high mortality and morbidity arise from concomitant comorbidities. The aim of the study was to evaluate the frequency, patient characteristics, complications and the prognosis related with our percutaneous dilatational tracheostomy (PDT) practice. Hospital electronic records and intensive care unit (ICU) files of the patients with percutaneous tracheostomies performed in our 34 bed anesthesiology ICUs were evaluated between January 2010 and December 2014. Demographic variables of the patients, ICU admission and tracheostomy indications, intubation history, method for tracheostomy procedure, ICU stay or tracheostomy duration, decannulation and /or recannulation status, early and late complications were recorded. There were 442 patients who underwent tracheostomy during their ICU stay in the study period. The most frequent pathologies of the patients were related with neurosurgery (36.9%), pulmonology (19.9%), neurology (11.3%) and general surgery (11.1%) disciplines. Tracheostomy procedures were performed surgically at operation room by surgeons in 29 patients and percutaneously at bed side by intensivists in 413 patients. Mean tracheostomy performance day after ICU admission was 9.9 days. Overall complication incidence was 7.0% (31 patients; 23 early and 8 late complications) while the major complication was bleeding at early period (2.9%). Mean age and mortality of the patients were 56 and 44.8% respectively. Among survivors; 61.6% patients were decannulated, 18.6% patients were discharged with home mechanical ventilator, 13% patients were discharged with tracheostomy cannula at spontaneous ventilation and 6.5% patients were discharged with small sized (4.5F) tracheostomy cannula left for pulmonary aspiration. The results of our study were in accordance with previous studies investigating tracheostomy timing and complication rates (Ref). End of life decisions are rarely implemented due to relatives opposition and legal uncertainty in our country. Majority of our tracheostomized patients suffered from intracranial pathologies with unavoidable mortality. For the reason, we were obligated to perform tracheostomy in these patients on the occasion of prolonged translaryngeal intubation which may lead to prolonged ICU stay and high mortality in our study.