Torakolomber / lomber adölesan idiyopatik skolyozun posteriordan pedikül vidaları ile tedavisinin fonksiyonel ve radyolojik sonuçları
Thoracolumbar/lumbar adolescent idiopathic scoliosis functional and radiological results of treatment with posterior pedicle screws
- Tez No: 433240
- Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN SÖYÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Torakolomber/lomber AİS cerrahisinde hedef; mümkün olduğunca fazla hareketli omurga segmentini korurken, aynı zamanda iyi bir koronal ve sagittal denge elde etmek olmalıdır. Bu amaçla özelikle pedikül vidalarının kullanılmaya başlamasıyla birlikte deformitenin 3 boyutlu düzeltilme prensipleri geliştirilmeye ve bu amaçla selektif füzyona olanak veren yeni sınıflama sistemleri tanımlanmaya başlamıştır. Lenke tip 5C eğrilikler anterior ve posteriordan selektif olarak füzyon uygulanıp düzeltme yapılabilecek eğrilikler olarak tanımlanmakla birlikte, zamanla ortaya çıkan dekompansasyon ve sagittal denge sorunları son dönemde bu problemlere yol açan nedenleri ortaya koymaya yönelik çalışmalara hız vermiştir. Çalışmamızda posteriordan pedikül vidaları ile düzeltme ve füzyon uyguladığımız Lenke tip 5 C eğriliklerde koronal denge bozukluğu gelişmesine yol açan radyolojik parametrelerin neler olduğu ve bunların klinik ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmaya 2008 ve 2015 yılları arasında ameliyat edilen ve 10'u (%62,5) kız ve 6'sı (%37,5) erkek olan Lenke tip 5C AİS'li 16 hasta dahil edildi. Ortalama ameliyat edilme yaşı 15,5 yıl olan hastalar, ortalama 37 ay takip edildi. Hastaların preoperatif, erken postoperatif ve son kontrol grafileri üzerinden koronal ve sagittal denge üzerine etki eden parametreler ölçüldü. Türkçeleştirilmiş SRS-22 formu ile klinik memnuniyeti erken postoperatif ve son kontrol dönemlerinde değerlendirildi. Erken ameliyat sonrası dönemde global koronal dengenin 15 milimetrenin üzerinde olması koronal denge bozukluğu olarak kabul edildi ve hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup 1, koronal dengenin korunduğu 8 hasta ile grup 2 koronal dengenin bozuk olduğu 8 hastadan oluşuyordu. Bu 2 gruba ait radyolojik ve klinik parametreler erken ve geç dönemde istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Grup 1 ve grup 2 hastaların demografik verileri ile radyolojik parametreleri ameliyat öncesi karşılaştırıldığında istatistiksel olarak her iki grup arasında farklılık olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Functional And Radiological Results Of Thoracolumbar / Lumbar Adolescent Idiopathic Scoliosis Treatment With Posterior Pedicle Screws The goal of thoracolumbar/lumbar AIS surgery should be to achieve good coronal and sagittal balance, while preserving more mobile spinal segments as possible. For this purpose, new classification systems are identified and 3D correction principles of the deformities are developed especially with the use of pedicle screws. Along with Lenke type 5C curvatures are defined as the curvatures that can be corrected with selective anterior and posterior fusions, decompensation and sagittal balance problems arising in time precipitate studies that reveal the causes of these problems recently. In our study, radiological parameters causing coronal imbalance in Lenke type 5C curvatures treated with posterior pedicule screws and fusion were studied, and their correlation with clinic were evaluated. Sixteen patient with Lenke type 5 C AIS operated between 2008-2015 years, were included in this study. 10 patients (62.5%) were female and 6 (37.5%) were male. The average age of the patients was 15.5 years and the mean follow up period was 37 months. The parameters affecting coronal and sagittal balance were measured on patients preoperative, postoperative and last control X-rays. Clinical satisfaction was assessed by the SRS-22 form (Turkish) in postoperative period. The fact that over 15 millimeters of global coronal balance was regarded as the coronal imbalance in early postoperative period. Patients were divided into 2 groups. Group 1 consisted of 8 patients with preserved coronal balance, and group 2 consisted of 8 patients with coronal imbalance. Radiological and clinical parameters of the groups were compared statistically in the early and late postoperative period. When patients' demographic datas and radiological parameters were compared, no statistical difference was observed between two groups.