Epilepsi hastaları ve epilepsi dışında kalan nörolojik hastaların ve sağlıklı bireylerin internet, sigara ve alkol bağımlılığı açısından karşılaştırılması
A comparison of internet,smoking and alcohol addiction on epilepsy patients,non-epileptical neurological patients and healthy individuals
- Tez No: 433246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ VEHİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırma epilepsi ve nöroloji hastalarının sağlıklı bireylere göre internet, sigara, ve alkol bağımlılığı açısından etkişleşimlerinin ve sigara alkol ve internet bağımlılığının epilepsi ve nörolojik hastaların hayat şartlarını sağlıklı bireylere göre ne kadar etkilediğini araştırmak için yapılmıştır. Tez, anket çalışması şeklinde 300 örneklem ve 4 grup üzerinde (Temporal, Epilepsi, Temporal Dışı Epilepsi, Nörolojik hastalar ve Kontrol Grubu) yüz yüze soru-cevap anket şeklinde yapılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 21.0 programında değerlendirilmiştir. Gruplar arasında dağılım farklılığı χ2 testi irdelenmiştir. Gruplar arasında sigara kullanımı açısından (p= 0,003 ), internet kullanımı açısından ( p=0,000 ) alkol kullanımı açısından (p=0,000) istatistiksel olarak anlamlı dağılım farkı olduğu saptanmıştır. Araştırma yapılan tüm bağımlılık parametrelerinde (sigara,internet,alkol), sağlıklı bireylere göre epilepsi ve nörolojik hastaların fazlalığı yönünde anlamlı bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Temporal epilepsi ve temporal dışı epilepsilerde sigara, internet ve alkol kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir dağılım farkı saptanmamıştır. Anahtar Kelimeler : Alkol Bağımlılığı,Fokal Epilepsi, Kriptojenik Epilepsi,Temporal Lob Epilepsi, Frontal Lob Epilepsi
Özet (Çeviri)
The study is made to investigate how Internet,Smoking and Alcohol Addiction affects the living conditions of Epilepsy Patients and Neurological Patients compared to healthy individuals.Thesis is studied as survey on 300 samples and On 4 groups(Temporal Epilepsy,non temporal epilepsy,Neurological patientsand Control Group). The obtained data Entered manually to a PC and results are calculated with SPSS 21.0. Diversification of distribution is examined with χ2 test. .It is found that, there is a significant difference between groups in terms of smoking (p= 0,003 ), in terms of internet usage ( p=0,000 ) , in terms of alcohol (p=0,000) .All the dependence parameters that are studied (Smoking,internet and alcohol),has been observed that there is a significant difference in Epilepsy Patients and Neurological Patients compared to healthy individuals. No correlation was found between temporal epilepsy and non-temporal epilepsy patients in terms of Internet,Smoking and Alcohol Addiction. KEYWORDS:Alcohol Addiction, Focal Epilepsy,cryptogenic epilepsy,Temporal Lobe Epilepsy, Frontal Lobe Epilepsy