Ortaöğretim kurumlarında örgütsel erdemliliğin incelenmesine yönelik karma bir araştırma
A mixed study on the investigation of organizational virtue in high school institutions
- Tez No: 754493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BOZBAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin örgütsel erdemliliğe ilişkin algılarını belirlemek, bu doğrultuda öğretmenlerin görüşlerine göre örgütsel erdemlilikle ilgili yapılan ve yapılmasını istedikleri unsurları tespit etmektir. Bu çalışmada nicel ve nitel araştırmaların bir arada ele alındığı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel olarak toplanan verilerin analiz sonuçlarına göre nitel görüşme soruları hazırlanarak analiz edildikten sonra, sonuçların bütüncül bir çerçevede ele alınıp değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili, Şahinbey ve Şehitkâmil merkez ilçelerindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda seçkisiz küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili, Şahinbey ve Şehitkâmil merkez ilçelerindeki ortaöğretimlerde görev yapan katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Örgütsel erdemlilik ölçeğinden elde edilen veriler sonucunda öğretmenlerin örgütsel erdemlilik algılarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada okullarda örgütsel erdemliliğe ilişkin yapılan uygulamalar; toplantı ve görüşmeler, olumlu ve seviyeli iletişim, idarenin teşvik edici tutumudur. Öğretmenlerin yapılmasını istedikleri uygulamalar ise; gezi ve etkinlikler, ödüllendirme ve teşvik edilmek, birbirine örnek olmaktır. Çalışma sonucunda; öğretmenlerin örgütsel erdemlilikle ilgili görüşlerinde okul yönetiminin etkili olduğu belirlenmiştir. Okul yönetimi ve çalışanlar arasında iletişimin güçlendirmesi, yapılan etkinliklerin, ödüllendirme ve teşviklerin artırılması, okul yönetiminin adil olmayı önemsemesi ve çalışanlarına örnek olması okullardaki örgütsel erdemliliğin artması sağlayacaktır. Diğer okul kademelerinde de örgütsel erdemlilik ile ilgili çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to determine the perceptions of teachers working in high school institutions about organizational virtue, and to determine the things that have been done and wanted to be done about organizational virtue according to the teachers' views. In this study, a mixed method, which combines quantitative and qualitative research, was used. After the qualitative interview questions were prepared and analyzed according to the results of the analysis of the quantitatively collected data, the results were handled and evaluated in a holistic framework. The sample of the research consists of teachers working in high school institutions in Gaziantep province, Şahinbey and Şehitkamil central districts in the 2019-2020 academic year. Random cluster sampling method was used in the quantitative dimension of the study. In the qualitative aspect of the research, participants working in high schools in Gaziantep province, Şahinbey and Şehitkamil central districts in the 2021-2022 academic year were selected by purposive sampling method. As a result of the data obtained from the organizational virtue scale, it was determined that teachers' organizational virtuous perceptions were at a high level. In the study, practices related to organizational virtue in schools; meetings and negotiations, positive and level communication, encouraging attitude of the administration. The applications that teachers want to be made are; excursions and activities, rewarding and encouraging, setting an example for each other. In the results of working; It has been determined that school management is effective in teachers' opinions about organizational virtue. Strengthening the communication between the school management and employees, increasing the activities, rewards and incentives, the school administration's care about being fair and setting an example to its employees will increase the organizational virtue in schools. Studies on organizational virtuousness can also be conducted at other school levels.