Emzirmeyi desteklemede gebelik boyunca sürdürülen motivasyon görüşmelerin etkisi
The effect of motivating interviews held during pregnancy on supporting breastfeeding
  1. Tez No: 433274
  2. Yazar: EDA CANGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Deneysel tipte tasarlanan araştırmanın amacı, gebelik boyunca sürdürülen ve postnatal dönemde devam eden Pender'in Sağlığı Geliştirme Modeline dayalı motivasyonel görüşmelerin emzirme süresi ve sıklığını artırmada ve tam emzirmenin desteklenmesinde etkisini belirlemektir. Örneklemini, Uşak Devlet Hastanesi Kadın-Doğum Ünitesi antenatal polikliniklerine Şubat-Kasım 2014 tarihleri arasında başvuran, gebe okulunda bulunan ve dahil edilme kriterlerine uyan, randomizayon yapılarak yerleştirilen 100 (50-deney, 50-kontrol) gebe oluşturmuştur. Deney grubu 34, kontrol grubu 33 olarak toplam 67 katılımcı ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri,“Antenatal Gebe Bilgi Formu”,“Antenatal Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği–Kısa Şekli (EÖYÖ)”,“ Postnatal Anne Bilgi Formu”,“Postnatal Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği–Kısa Şekli”,“Emzirme Değerlendirme Ölçeği (IBFAT)”,“Motivasyonel Görüşme Derecelendirme Cetveli”kullanılarak antenatal 32-36. hafta, postnatal ilk gün, 4-6. hafta, 4. ayda olmak üzere dört motivasyonel görüşmede toplanmıştır. Analizinde, tanımlayıcı istatistiksel, Pearson ki-kare ve Fisher kesin ki-kare testi, bağımsız örneklem t testi, ANOVA ve Cohen's de etki büyüklüğü testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is an empirical study. The aim of the study is to determine the effect of the motivating interviews held during pregnancy and the postnatal period based on Pender's Health Promotion Model on increasing the duration and frequency of breastfeeding and supporting exclusive breastfeeding (feeding the infant only with breast milk in the first six months). The sample of the study included 100 pregnant women (50 in the control group and 50 in the experimental group) who came to Usak University's Gynecology Unit antenatal outpatient clinics between February and November 2014, attended pregnancy school and met the criteria to attend it. The participants were assigned to the groups using randomization. The study was completed with 67 participants, 34 of whom were in the experimental group and 33 in the control group. The study data were collected between weeks 32 and 36 of the antenatal period, on the first day of the postnatal period, between weeks 4 and 6 of the postnatal period and in the fourth month of the postnatal period during interviews using the Antenatal Pregnancy Information Form, the Antenatal Breastfeeding Self-efficacy Scale-Short Form, the Postnatal Mother Information Form, the Postnatal Breastfeeding Self-efficacy Scale-Short Form, Infant the Breastfeeding Assessment Tool (IBFAT), the Motivating Interview Importance, Trust and Competency Parameter Grading Scheme. To analyze the data, the study used descriptive statistics, Pearson's chi square test, Fisher's exact chi-square test, independent samples t test, ANOVA and Cohen's effect size test.