İlkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma becerilerinin okuduğunu anlamaya etkisi
The Effect of third fourth graders' reading skill on their comprehension
  1. Tez No: 43328
  2. Yazar: ATİLLA TAZEBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmada ilkokul üçüncü, dördüncü sınıf öğrencüerinin sesli ve sessiz okuma hızlarına, okumaları sırasında yaptıkları okuma hatalarına, olumsuz okuma davranışlarına ve bu hatalarla olumsuz okuma davranışlarının okuma hızına, okuduğunu anlama becerisine olan etkilerine bakılmıştır. Araştırma, Ankara'da Halide Edip, Ulubatlı Hasan, Ali Ersoy İlkokulu üçüncü ve dördüncü sınıflarında okuyan öğrenciler arasından seçkisiz olarak alman 192 denekle yürütülmüştür. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, sesli ve sessiz okuma metinleri, gözlem formları ve okuduğunu anlama testleri geliş tirilmiş, bu araçlarla ulaşılan veriler üzerinde yapılan istatistiksel analizler sonucu elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinde sesli okuma yaparken en çok parmakla sürme, okuduğu yeri kaybetme, okurken telaşlı olma ve dik oturmama davranışları gözlenmiştir. 2. Sesli okuma yaparken üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinde en çok sözcüğü yineleme ve sözcüğü yanlış okuma hataları gözlenmiştir. 3. Sessiz okuma yaparken, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin en çok gösterdikleri olumsuz okuma davranışları kalemle ve parmakla sürmedir. 4. Sesli okuma yaparken, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri dakikada ortalama 80.65 sözcük okumuşlardır. Örnekleme giren öğrencilerin en hızlı okuyanı dakikada 139.2 en yavaş okuyanı ise 21.75 sözcük okumuştur. 5. Sessiz okuma yaparken, örnekleme giren öğrenciler dakikada ortalama 97.19 sözcük okumuş, bu öğrencilerin en hızlı okuyanı dakikada 224.73, en yavaş okuyanı ise 32.53 sözcük okumuştur.6. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin sesli ve sessiz okuma hızları arasındaki fark, sessiz okuma lehine, anlamlı bulunmuştur. 7. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin sesli ve sessiz okuma hızları arttıkça okuduğunu anlama puanları düşmektedir. 8. Örnekleme giren öğrencilerin sesli okuma yaparken gösterdikleri olumsuz okuma davranışlarından“Telaşlı olma”,“Dik oturmama”,“Noktalamaya uymama”,“Heceleyerek okuma”ve“Okuduğu yeri kaybetme”okuduğunu anlama puanlarım anlamlı biçimde düşürmektedir. 9. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin sessiz okuma yaparken gösterdikleri olumsuz okuma davranışlarından hiç biri okuduğunu anlama puanım anlamlı düzeyde etkilememiştir. 10. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin sesli okuma yaparken“Sözcüğü yanlış okuma”,“Yeni bir sözcük ekleme”,“Sözcüğü atlama”,“Sözcüğü okuyamama”hataları okuduğunu anlama puanlarım anlamlı biçimde düşürmektedir. 11. Örnekleme giren öğrencilerin sesli okuma yaparken gösterdikleri olumsuz okuma davranışlarından“Başım sallama”,“Sinirli olma”,“Parmakla sürme”,“Dik oturmama”,“Dudak yalama”,“Noktalamaya uymama”,“Heceleyerek okuma”ve“Okuduğu yeri kaybetme”okuma hızlarını anlamlı düzeyde azaltmaktadır. 12. Örnekleme giren öğrencilerin sessiz okuma yaparken gösterdikleri olumsuz okuma dayanışlarından“Dudak kıpırdatma”ve“Dudak yalama”okuma hızlarım anlamlı düzeyde azaltmaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the present study was to examine the third and fourth grade students' silent and oral reading rate, reading errors, negative reading habits and the effect of such reading errors and habits on their reading rate and comprehension. The sample was 192 students randomly selected from the third and fourth grades of Halide Edip, Ulubath Hasan and Ah Ersoy primary schools in Ankara. The data were collected using silent and oral reading texts, observation checklists, and comprehension tests which were developed for this purpose. The results of the statistical analyses can be summarized as follows: 1. The most frequently observed negative reading habits of the third and fourth graders during oral reading were“finger tracing”,“ line missing”,“anxiousness during reading”and“not sitting in an upright position”. 2. The most frequently observed reading errors of the third and fourth graders during oral reading were“repeating”and“misreading”the words. 3. The most frequently observed negative reading habits during silent reading were“finger or pencil tracing ”. 4. The average oral reading rate was 80.65 words per minute, the fastest and slowest being 139.2 and 21.75 per minute respectively. 5. The average silent reading rate was 97.19 words per minute, the fastest and slowest being 224.73 and 32.53 per minute respectively. 6. The students' silent reading rate was significantly higher than their oral reading rate. iii7. The higher the silent and oral reading rate of the students were, the lower their comprehension scores become. 8. Among the negative reading habits,“anxiousness”,“not sitting in an upright position”,“not attending punctuation”,“dividmg the words into syllables”and“line missing ”during oral reading were found to lower significantly the students' reading comprehension scores. 9. None of the negative reading habits observed during silent reading affected the reading comprehension rate of the students. 10. Among the reading errors“misreading the words”,“adding a new word”,“omitting a word”and“failure to read a word”during oral reading were found to lower significantly the students' reading comprehension rate. 11. Among the negative reading habits,“moving head to pursue the line”,“nervousness”,“finger tracing”,“not sitting in an upright postion”,“up licking”,“not attending punctuation”,“dividing the word into syllables”and“line missing”were found to lower significantly the students' oral reading rate. 12. Among the negative reading habits“Up moving”and“lip licking”during silent reading were found to lower significantly the students' reading rate. IV