Coronavirus saptanan kedilerde hemogram, karaciğer ve böbrek parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of heomgram, liver and kidney parameters in cats with coronavirus
- Tez No: 433292
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERMAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, kedilerde son yıllarda yaygınlığı artan feline coronavirus enfeksiyonlarının tanısı yapılarak, bu enfeksiyonun kan, böbrek ve karaciğer üzerindeki etkileri incelenip, olası hematolojik ve kan biyokimyası değişimlerinin teşhis, prognoz ve tedavideki etkinliği değerlendirildi. Çalışma materyali olarak farklı ırk ve cinsiyette 50 adet 0-10 yaş arası kedi kullanıldı. Klinik bulgular, hemogram, biyokimyasal parametreler, hızlı test, ELISA ve real time RT- PCR sonuçlarına göre Coronavirüs saptanan hasta grubunu oluşturan 40 adet kedi Grup I'i, hayvan sahiplerinden alınan anamnez bilgisi doğrultusunda herhangi bir şikayeti olmayan, genel muayene ve laboratuar sonuçlarına göre sağlıklı bulunan 10 adet kedi de Grup II'yi oluşturdu. Kedilerden alınan kan örnekleri ile hematolojik (RBC, HGB, HCT, WBC, PLT, MCV, MCH, MCHC) ve biyokimyasal parametreler (üre, kreatinin, AST, ALT, ALP, GGT, total bilirubin, total protein, albumin, globulin, A/G oranı) incelendi. Çalışma sonunda hasta grup ile kontrol grubu karşılaştırıldığında; RBC, HGB ve HCT parametrelerinde, kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma (p < 0.01) belirlendi. Ayrıca serum albümin değerinde ve albumin globulin oranında (A/G) kontrol grubuna kıyasla önemli düşüklük (p < 0,05) tespit edildi. Sonuç olarak, bu parametrelerin klinik bulgularla birlikte değerlendirildiğinde, özellikle ıslak FİP enfeksiyonuna sahip kedilerde hastalığın prognozu ve tedaviye yön vermesi açısından kullanılabilir olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, diagnosis of feline coronavirus infections that have become widespread among cats in recent years was made; the effects of this infection on blood, kidney and liver were analyzed; and the effectiveness of the possible hematologic and blood biochemistry changes on the diagnosis, prognosis and treatment was also evaluated. As study materials, 50 cats with different races and genders ranging between the ages of 0-10 were used. 40 cats making up the patient group with detected Coronavirus according to clinical findings, hemogram, biochemical parameters, fast test, ELISA and real time RT-PCR results constituted the Group I and 10 cats, which did not have any complaints in line with the anamnesis information obtained from the cat owners and were found healthy according to the general examinations and laboratory results, constituted the Group II. With the blood samples taken from the cats, hematologic (RBC, HGB, HCT, WBC, PLT, MCV, MCH, MCHC) and biochemical parameters (urea, creatinine, AST, ALT, ALP, GGT, total bilirubin, total protein, albumin, globulin, A/G ratio) were analyzed. At the end of the study, when the patient group was compared with the control group; a significant decrease (p < 0.01) was detected in RBC, HGB and HCT parameters compared to the control group. Moreover, a significant decrease (p < 0,05) in the serum albumin value and albumin globulin ratio (A/G) was detected, when compared to the control group. As a result, especially in cats with wet FIP, it was concluded that these parameters can be used for the prognosis of the disease and for determining the course of treatment when evaluated with the clinical findings.