Antalya Körfezi'ndeki orfoz balıklarının (Epinephelus guaza L. 1758) mevsimsel gonad gelişimi ve eşeysel olgunluğa ulaşma yaşının tespiti
Seasonal gonadal development and determination of sexual maturity age of dusky grouper (Epinephelus guaza L. 1758) in Antalya Bay
- Tez No: 135791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RÜŞTÜ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET ANTALYA KÖRFEZt'NDEKİ ORFOZ BALIKLARININ {Epinephelus guaza L. 1758) MEVSİMSEL GONAD GELİŞİMİ VE EŞEYSEL OLGUNLUĞA ULAŞMA YAŞININ TESPİTİ Bu araştırmada Antalya Körfezi'nden yakalanan orfoz balıklarının (Epinephelus guaza L. 1758) mevsimsel gonad gelişimi anatomik ve histolojik olarak incelenmiştir. Antalya körfezinde tespit edilen üç istasyondan her ay avlanan balıklardan örnekler temin edilmiştir. Balıklardan alınan gonad örnekleri tamponlu % 10'luk formaldehit ve Bouin's fiksatifinde tespit edilerek çeşitli histokimyasal işlem basamaklarından geçirildikten sonra 5 u kalınlığında kesit alınarak Haematoxylin- Eosin ve Mallory's Triple boyama metotları ile boyanmıştır. Orfoz balıklarının protogynous hermafrodit olmaları nedeniyle gonad gelişiminde önce dişilik, sonra geçiş ve daha sonra da erkeklik karakterlerinin geliştiği toplam 13 gelişim evresi histolojik olarak tespit edilmiştir. Bu evreler inaktif dişi, Fi, Fa, F3, F4, Fs, Fğ dişi cinsiyet evreleri, Ti, T2, T3 seks dönüşüm evreleri ve Mı, M2, M3 erkek cinsiyet gelişim evreleri olarak tespit edilmiştir. Gonad gelişimine bağlı olarak % GSI hesaplamalarında balıkların Haziran-Eylül aylarında üremelerini gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Gonad gelişimi ile ilgili Relatif Gonad İndeksi verilerine göre tüm evrelerdeki gonad gelişimi ayrı ayrı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Orfoz, Epinephelus guaza, gonad gelişimi, protogynous hermafroditizm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEASONAL GONADAL DEVELOPMENT AND DETERMINATION OF SEXUEL MATURITY AGE OF DUSKY GROUPER IN ANTALYA BAY In this study, the histo-anatomical seasonal gonadal development of dusky grouper (Epinephelus guaza L. 1758) caught in Antalya Bay have been examined. Fish specimen, caught every month in three stations located in Antalya Bay, were obtained. The gonads were fixed in 10% neutral formaldehid and Bouin's fixatives and, embedded in paraffin after several histochemical processes and, sections were cut at 5 micron thickness. On the sections Haematoxylin-Eosin and Mallory's Triple staining methods were used on the section. Because the dusky grouper is protogynous hermaphrodit, 13 developmental stages, in which female, transitional and male characters develop were determined. These stages were determined as inactive female, Fi, Fa, F3, F4, F5, Fg female sexual stages, Ti, T2, T3 transitional and Mi, M2, M3 male sexual development stages. As a result of the GSI percentage calculations it was determined that depending on the gonadal development, the dusky grouper spawn in June and September. The gonadal development in each stage determined according to the Relative Gonadal Index concerning gonadal development. KEY WORDS : Dusky grouper, Epinephelus guaza, gonadal development, protogynous hermaphroditizm