Radyoterapi kliniklerinde baş-boyun tümörlerinde uygulanan VMAT tekniğinde cilt dozunun MOSFET dedektör ile ölçülmesi
Measurement of skin dose by MOSFET techiniques in patients with head and neck cancer and history of radiotherapy clinics in VMAT
- Tez No: 433305
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kanser yaşadığımız dönemin en büyük sağlık sorunudur. Baş boyun kanserleri tüm kanserlerin yaklaşık %5-8'ini oluşturur. Kanserin etkili tedavi yollarından biri de radyoterapidir. Radyoterapide başarı oranı en yüksek seviyeyi yakalayabilmek için mutlaka çok iyi bir planlama ve tedavi tekniği gerekir. Bunun için gelişmiş teknolojiye sahip tedavi cihazları ve planlama üniteleri, en önemlisi ise bunları kullanabilecek deneyimli bir radyoterapi ekibinin olması gerekmektedir. Çalışmamızda radyoterapi kliniğine ışınlama için gelen baş boyun kanserli hastaların, cilt dozu MOSFET dozimetre sistemi ile belirlendi. Ölçüm sonuçları, ölçüm alınan noktalar için tedavi planlama sisteminde belirlenen miktarlar ile kıyaslandı. Böylece, hastanın istenilen doza maruz kalıp kalmadığı kontrol edildi.Her hasta için MOSFET ile arka arkaya ölçülen 10 cilt dozunun ortalaması alındı. Elde edilen ortalamalar, tedavi planlama sistemi dozlarıyla kıyaslandı. İstatistik analizler yapılarak, hastalarda cilt dozlarında beklenen ve ölçülen değerler için ortalama %0.481 fark olduğu belirlendi. MOSFET'i de kapsayan in vivo dozimetri sistemlerinin kullanımında genel olarak ±%5 tolerans aralığı uygulanır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar %5 tolerans değeri içinde kaldığından, hasta tedavi planlamalarının doğru olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is the biggest health problem of the era we live. Head and neck cancers are responsible for about 5-8% of all cancers. One of the effective treatment ways of cancer is also radiotherapy. In order to capture the highest level, the success rate in radiotherapy requiresa very good planning and treatment technique. For this, treatment devices having advanced technologyand planning units, but the most important point is that an experienced radiotherapy team who can use these devicesare necessary. In this study, skin dose of head and neck cancer patients coming to the clinic of radiotherapyfor irradiation was determined with MOSFET dosimeter system. The measurement results were compared with quantities determined in treatment planning system for points taken for measurement. Thus, whether the patient was exposed to the desired dosage or not was checked.The average of ten of the skin does successive measured with MOSFET were taken for per patient. The obtained averages were compared with doses of treatment planning system. Performing statistical analyzes, the average difference was determined to be 0.481% for the expected and measured values of the skin doses in patients. In the use of in vivo dosimeter system including the MOSFET, tolerances of ± 5% is generally applied. Patient treatment plannings is concluded to be correct, because of the result obtained in this studies stays in %5 tolerance range.