Trefoil faktör ailesi peptidlerinin sinonazal inflamasyonla ilişkisinin bir hayvan modeli kullanılarak araştırılması
Investigation of the relationship between trefoil factor family peptides and sinonasal inflammation in an animal model
  1. Tez No: 433311
  2. Yazar: SİNAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZGÜR BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Burun ve paranazal sinüslerin inflamatuar hastalıkları dünya çapında sık tanı konulan hastalıklardandır. Trefoil faktör ailesi nispeten yeni bir protein ailesidir. Yapılan bazı çalışmalarda Trefoil faktörlerin nazal ve paranazal sinüs inflamatuar hastalıkları ile ilişkili olabileceği ileri sürülmüştür. Ancak solunum yolu inflamasyonu ile trefoil peptidler arasındaki ilişki henüz net değildir. Bu çalışmanın amacı, sıçanlar üzerinde çeşitli sinonazal inflamasyon modelleri kullanılarak, nazal mukozada TFF1, 2 ve 3'ün varlığı ve bunların inflamasyon ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Sinonazal inflamasyon modelleri oluşturmak için nazal tampon, lipopolisakkarit ve ovalbumin uygulaması yapılarak sıçanlarda rinosinüzit ve alerjik rinit oluşturuldu. Gruplarda on adet sıçan olacak şekilde, dört adet rinosinüzit, iki adet alerjik rinit ve bir adet kontrol grubu oluşturuldu. Deney sonunda bütün sıçanların sinonazal mukozaları histolojik olarak değerlendirildi ve Trefoil faktörlerin incelenmesi için immünohistokimyasal yöntem kullanıldı. Histopatolojik değerlendirme sonunda sıçan nazal mukozasında her üç TFF peptidinin de varlığı tespit edildi. Trefoil faktörlerin skorlarının deney grupları arasında anlamlı farklılık göstermediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Inflammatory diseases of nasal and paranasal sinuses are frequently diagnosed diseases worldwide. Trefoil Factor Family is a relatively new protein family. Trefoil Factor Family peptides are proposed to be related to inflammatory diseases of nasal and paranasal sinuses in some studies. But the relationship between the inflammation of respiratory mucosa and Trefoil Factor Family peptides is not clear yet. The aim of this study is to investigate the presence of TFF1, 2 and 3 in nasal mucosa and the relationship between inflammation and these peptides in rats by using various sinonasal inflammation models. Nasal packing, lipopolysaccharide and ovalbumin applications were used to constitute sinonasal inflammation models to create rhinosinusitis and allergic rhinitis in rats. There were 4 groups of rhinosinusitis, 2 groups of allergic rhinitis and a control group, ten rats in each. Sinonasal mucosa of all rats were underwent histological evaluation and immunohistochemical evaluation was used for trefoil factor family peptides. Immunohistochemical evaluation revealed the presence of all three TFF peptides in rat nasal mucosa.