9-14 yaş grubu badmintoncularin çeviklik, reaksiyon zamanı ve dengelerinin incelenmesi
Evaluation of agility, reaction time and balances among badminton players aged between 9-14 years
- Tez No: 433324
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada 9-14 yaş grubu badmintoncuların çeviklik, reaksiyon zamanı ve dengelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Samsun ilinde 9-14 yaş grubu aktif spor yapan 19 erkek (spor yaşı 3,42±1,64 yıl) ve 12 kız (3,00±1,28 yıl) Balkan Şampiyonası, Türkiye Şampiyonası, Okullar Arası Türkiye Şampiyonası ve İl Şampiyonlarında dereceli sporcular gönüllü olarak katılmışlardır. Sporcuların denge ölçümlerini belirlemek için dinamik ve statik denge testi, çevikliklerini belirlemek için ''T'' çeviklik testi, reaksiyon zamanını belirlemek için basit görsel ve işitsel reaksiyon zamanı testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the balance, agility and reaction time of badminton players aged between 9-14. Material and Method: In Samsun, 19 male (sport age 3.42±1.64 years) and 12 female (3.00±1.28 years) athletes participated as volunteers who are in 9-14 ages range, active, elite and active for 3 years in average. All athletes have achieved some degrees in Balkan Championships, Turkey Championships, Turkey inter-schools Championships and local city championships. In the statistical analysis of the data, the average, standard deviation, minimum and maximum descriptive statistics were applied. In order to obtain the balance of athletes; static and dynamic balance test; for agility“T”agility test; for reaction time, visual and audiovisual tests were applied. Descriptive statistics of this data is stated in terms of the median, minimum, maximum and interquartile range (IQR).