Salmonella türlerinde pefloksasin direncinin belirlenip diğer kinolonlarla karşılaştırılması
Determination of pefloxacin resistance in salmonella species and its comparison with other quinolones
  1. Tez No: 433323
  2. Yazar: DUYGU ZARİ KAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERAMETTİN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmada Salmonella spp. türlerinin pefloksasin duyarlılığının belirlenmesi ve nalidiksik asit, siprofloksasin, norfloksasin, ofloksasin, levofloksasin gibi diğer kinolonlarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 2009-2015 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Samsun Halk Sağlığı Laboratuvarına gelen klinik örneklerden izole edilen 116 adet Salmonella spp. suşu dahil edildi. Bu suşların kinolon duyarlılıkları Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile çalışıldı. Nalidiksik asit ve siprofloksasin zon çap-ları CLSI'ya göre, pefloksasin, norfloksasin, ofloksasin ve levofloksasin EUCAST'ta göre yorumlandı. Kullandığımız kinolonlardan bir veya daha fazlasına dirençli suşların, siprofloksasin MİK değerleri E-test ve sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle bakıldı. Test edilen kinolonların duyarlılık sonuçları ve test yöntemleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Determination of pefloxacin sensitivity of Salmonella spp, and their comparison to other quinolons like nalidixic acid, ciprofloxacin, norfloxacin, ofloxacin and levofloxacin are aimed in this study. Material and Method: 116 Salmonella spp. strains isolated from clinical samples obtained from O.M.U. Hospital and Public Health Laboratory between 2009-2015 were included in the study. Quinolon sensitivities of these strains were studied with Bauer- Kirby disk diffusion. Zone diameters of nalidixic acid and ciprofloxacin were interpreted with CLSI; pefloxacine, norfloxacin, ofloxacin and levofloxacin were interpreted with EUCAST. Ciprofloxacin MIC values of strains which were resistant to one or more quinolones were examined with E-test and broth microdilution methods. Sensitivity results and test methods of tested quinolones were compared with each other.