Üniversitenin ikinci öğretim lisans programlarında eğitimini sürdüren öğrencilerde uyku düzeninin beslenme alışkanlıkları, diyet kalitesi ve duygu durumu üzerine etkisi
The effects of sleep patterns on eating habits, diet quality and mood in University students receiving training in evening undergraduate education programmes of the University
- Tez No: 433331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE ÖZENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: İkinci öğretim lisans programlarına devam eden öğrencilerde uyku kalitesinin beslenme alışkanlıkları, diyet kalitesi ve duygu durumuna etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma 01.11.2015-31.12.2015 tarihlerinde yapılmış olup, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlı fakültelerin lisans programlarında eğitimini sürdüren 2. öğretim öğrencileri çalışma grubunu (n=386), 1. öğretim öğrencileri ise kontrol grubunu (n=370) oluşturmuştur. Bireylere genel özellikleri ve antropometrik ölçümleri ile beslenme alışkanlıklarına ilişkin soruların yer aldığı bir anket formu ile birlikte, diyet kalitesini belirlemek için Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED), uyku kalitesini ölçmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve duygu-durumunu tanımlamak için Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği (DASÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the effects of sleep patterns on eating habits, diet quality and mood among university students in evening undergraduate education programmes. Material and Method: The study was carried out between the dates of 01.11.2015 and 31.12.2015, and evening undergraduate students (n=386) in the faculties of Ondokuz Mayıs University formed the study group, while normal undergraduate students (n=370) formed the control group. Besides a questionnaire including general characteristics, anthropometric measurements and questions about eating habits of individuals; to determine diet quality Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED), to measure sleep quality Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and to describe mood Depression-Anxiety-Stress Scale (DASS) were applied.