Rat iskelet kasında iskemi reperfüzyon hasarında furosemid'in in-vivo antioksidan etkisi
In-vivo antioxidant effect of furosemide on ischemia-reperfusion injury of rat's skeletal muscle
  1. Tez No: 757239
  2. Yazar: SEMİH YAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZER, UZMAN SERCAN TAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Alt ekstremite periferik arter hastalığı dünya genelinde 202 milyon hastayı etkilemekte olup, kronik ekstremite tehdit edici iskemi ve akut alt ekstremite iskemisi gibi kliniklere ilerleyerek ekstremite kaybı ile sonlanmaktadır. Kan akımının ani ve total olarak kesilmesi olarak tanımlanan akut bacak iskemisinde ekstremitenin kurtulmasındaki en önemli belirleyici en kısa sürede müdahale ile iskemi süresinin en aza indirilmesidir. Bu hastalarda kan akışının tekrar sağlanması sonrası gelişen, iskeminin oluşturduğu hasarın artarak ilerlemesi ve ekstremite kaybı ile sonlanabilen iskemi-reperfüzyon hasarı olarak adlandırılan tablo ile karşılaşılmaktadır. Bu tablonun gelişiminde iskemi sırasında pH ve iyon dengesi bozulan hücrelerin, reperfüzyon sırasında gelen oksijen ile reaktif oksijen türleri (ROS) üretmesi ve bunun aracılığı ile artan doku hasarı lokal ve sistemik inflamatuar yanıt sorumlu tutulmaktadır. Deneysel iskemi-reperfüzyon modellerinde antioksidan ajanların koruyucu rolleri birçok çalışma ile tespit edilmiştir. Çalışmamızda, in-vitro olarak hücre kültüründe ve in-vivo olarak rat böbrek ve kalp dokusunda antioksidan etkinlik ile I/R hasarını azalttığı gösterilen Furosemid isimli diüretiğin ratlarda alt ekstremitede oluşturulan iskemi-reperfüzyon modeli sonrası iskelet kasındaki koruyucu etkinliği araştırılmıştır. Anestezi altındaki Wistar cinsi ratlarda medyan laparotominin ardından abdominal aortanın 45 dk klemplenmesi ile oluşturulan iskemi sonrası 2 saat reperfüzyon uygulanmış, reperfüzyon başlangıcında ratlara 4mg/kg iv furosemid uygulanmıştır. Furosemid uygulanan grupta, antioksidan enzim aktivitesini gösteren katalaz düzeyinde artış, endotel hasarını gösteren doku ödeminde azalma, ROS tarafından aktive edilen inflamatuar kaskadın ana hücresi olan nötrofillerin dokudaki infiltrasyonunda azalma sağlayarak iskemi-reperfüzyon hasarını sınırladığı gözlenmiştir. Klinikte diüretik olarak yaygın kullanım olan bu ilacın I/R hasarını azaltmada ümit verici bir ajan olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
202 million adults are affected by lower extremity peripheral artery disease worldwide. It can progress into chronic limb threatening ischemia and acute limb ischemia clinic, resulting extremity loss. Urgent intervention and shortening ischemic period is crucial for survival of the extremities in acute limb ischemia which is defined as acute and total obstruction of supplying blood flow. After restoration of blood flow, this patients can experience ischemia-reperfusion injury (I/R) resulting with extremity loss. Altered ion and pH balance during ischemic period in the cell causes reproduction of reactive oxygen species with reperfusion, which then triggers local and systemic inflammatory response and proggresses the tissue damage. In this study, we investigated in-vivo antioxidant properties of furosemide, which showed in-vitro antioxidant effects on cell culture and in-vivo antioxidant effect on I/R injury of rat's renal and cardiac tissue in early studies, on I/R injury of rats's skeletal muscle. Ischemia was initiated by occluding abdominal aorta with atraumatic bulldog clemp for 45 minutes followed by 2 hour reperfusion period. Furosemide 4mg/kg applied intravenously at the beggining of reperfusion period.