Cinsel istismar mağduru 9-15 yaş arası çocuklarda algılanan sosyal desteğin travmatik strese etkisi
Impact of perceived social support on traumatic stress i̇n children who are 9-15 aged and sexual abused
  1. Tez No: 433380
  2. Yazar: AYŞEGÜL SARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. IŞIK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruhsal Travma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki ilk amaç cinsel istismara maruz kalmış çocuklarda ve ergenlerde sosyal desteğin travmatik strese etkisini belirlemektir. Yöntem: Araştırmada Kocaeli ilinde yaşayan 9-15 yaş arası cinsel istismara maruz kalan 50 çocukla yapılmıştır. Çocukların sosyodemografik özellikleri, yaşadıkları cinsel istismar türleri, sosyal destek algıları ve travmatik stres tepkileri arasındaki ilişkilere bakılmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocuklar İçin Sosyal Desteği Değerlendirme Ölçeği ve Çocuk ve Gençlerde Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Sosyal destek aile alt ölçeğiyle travmatik stres arasında anlamlı ilişki bulunmuştur(p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this investigation is to detect impact of social support on traumatic stress in children and adolescents who are sexual abused. Method: This study was made with 50 children who lived in Kocaeli, 9-15 aged and sexual abused. Some relationships that children's sociodemographic properties, types of sexual abuse, social support perceptions and traumatic stress reaction were analyzed. Sociodemographic information form that was prepared by researcher, social support appraisals scale for children and child posttraumatic stress reaction index were used. Results: There was significant relationship that social support family subscale and traumatic stress (p0.05).