Laparoskopik apendektomi: Tek insizyon mu? konvansiyonel üç port mu?
Laparoscopic appendectomy: Single incision? or conventional three port?
- Tez No: 433396
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN AYDIN YAĞMURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
AMAÇ: Akut apandisit nedeniyle ameliyat edilen 6-18 yaş arası hastalarda, klasik üç port laparoskopik apendektomiler ile yeni bir teknik olan tek kesiden transumbilikal laparoskopik apendektomileri ağrı ve ameliyat süreleri açılarından karşılaştırmak HİPOTEZ: SILA tekniğinde, TPLA'ya göre daha büyük fasya ve periton kesisi yapıldığı için ameliyat sonrası ağrı skorunun daha yüksek olması beklenmektedir MATERYAL METOT: Öykü, fizik inceleme, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri ile akut apandisit tanısı konmuş, Yaşları 6-18 arasında değişen 36 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar iki teknikle ameliyat edildiler. Üç portlu laparoskopik apendektomi ve tek kesiden laparoskopik apendektomi VAS ve FLACC uygulandı. Ameliyat süreleri ölçüldü. Tüm veriler SPSS programı kullanılarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Tek kesiden laparoskopik apendektomi grubu n=18 hasta, 11 erkek 7 kız, ortalama yaş 11,4 (6–18) idi. Ameliyat süresi ortalama 21,42 (13-37) dakika idi. Üç porttan laparoskopik apendektomide n=18, 9 erkek 9 kız, ortalama yaş 10,7 (6-17) idi. Ameliyat süresi ortalama 15,58 dakika (9-27) idi. SONUÇ: SILA ile TPLA arasında ağrı, ameliyat sonrası analjezi ihtiyacı açısından herhangi bir farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
AIM: To compare the two laparoscopic appendectomy methods in terms of pain and operation time at patients diagnosed as acute appendicitis ages between 6-18 years old. HYPOTHESIS: At SILA method the lenght of the incision of facia and periton is longest that of TPLA consequently the postoperative pain score is expected to be greater. MATERIAL AND METHOD: The 36 patients aged between 6-18 years old that diagnosed as acute appendicitis with history, laboratory and radiological investigation, were enrolled to the study. All patients were assigned to the one of the operation method groups and operated one of these methods. These methods are 1- three port laparoscopic appendectomy and 2- Single incision laparoscopic appendectomy. The VAS and FLACC measure were applied to all patients preoperatively, postoperatively 6., 12. and 24. Hours. Also the operation times were recorded. All datas were compared using SPSS software. RESULTS: In the single incision group there were 18 patients ( n=18, 11 boys and 7 girls), mean age was 11,4 (6-18) years. The mean operation time was 21,42 (13-37) minutes. In the three port laparoscopic apendectomy group, there were 18 patients (n=18, 9 boys, 9 girls), mean age was 10,7 (6-17) years. The mean operation time was 15,58 (9-27) minutes. CONCLUSION: No statistically significant diferences was found between the two groups in terms of pain scores and operation times.