Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran hemşirelerin human papilloma virüs enfeksiyonu ve aşılamasına ilişkin sağlık inançları
Health beliefs about human papilloma virus infection and vaccination of nurses applying to Ankara Univercity Familiy medicine clinics
  1. Tez No: 433397
  2. Yazar: DERYA ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Serviks kanseri vakalarının neredeyse tamamında bulunan HPV enfeksiyonuna karşın geliştirilen HPV aşısının 2006 yılında kullanıma girmesinin ardından, serviks kanseri için var olan küresel eşitsizliğin son bulması, insidans ve mortalitenin azalması yönünde umutlar artmıştır. Ülkemizde serviks kanseri kadın kanserleri arasında 10.sırada yer alsa da toplum bu konuda yeterince bilgi sahibi değildir. Yapılan birçok çalışmada toplumun ana bilgi kaynağının sağlık çalışanları olduğu iddia edilmektedir. Ancak ülkemizde sağlık çalışanları da dahil olmak üzere aşılanma oranı yok denecek kadar azdır. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran kadın hemşirelerin HPV ve aşısı hakkındaki sağlık inançlarını ve bu inançların yaşla, medeni durumla, eğitim durumuyla farklılık gösterip göstermediğini, eğer gösteriyorsa bunlara neden olan etmenleri araştırmayı amaçladık. Deneklerle yüz yüze görüşme tekniği kullanılmış, sosyodemografik veriler ve ölçek formundan oluşan soru formu kişilere verilmiş ve gönüllülük esasına göre çalışmayı kabul eden 18-49 yaş arası kadın hemşireler çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 11,5 paket programında yapılmış olup, gruplar arasındaki ortalamalar yönünden farklılığın önemliliği Mann Whitney U testi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the introduction of the HPV vaccine against HPV infection in 2006, found in almost all cases of cervical cancer, expectations have increased for reduction of incidence and mortality from cervical cancer and end to the existing global inequality for cervical cancer. In our country cervical cancer is involved in 10th place among women cancers, the society is not well informed about it.In several studies it is claimed that health care workers of the main sources of information. However, our country is almost no vaccination rates, including health care workers. In our study, we aimed to investigate female nurses who were admitted to the aütf family medicine clinic, health beliefs about HPV and the vaccine and whether the beliefs changed by age, marital status, education if changed the factors causing them. Face to face interview technique was used with the subjects, consisting of demographic characteristics and scale in the form of a questionnaire given to female nurses between 18-49 years of age on the basis of voluntary work were included in the study. Data analysis is performed using SPSS 11.5 software package, the significance of the mean differences between groups were analyzed by Mann Whitney U test.