Kronik obstrüktüf akciğer hastalığında klinik, radyolojik ve fonksiyonel parametrelerle fenotiplerin değerlendirilmesi
Assesment of phenotypes with clinical, radiologic and functional parameters in COPD
  1. Tez No: 433398
  2. Yazar: DUYGU ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ BEHİYE SARYAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığında klinik özellikler ve hastalık progresyonu açısından önemli bir heterojenite söz konusudur. Son dönemde; benzer klinik , radyolojik ve prognostik özellikleri olan hastaların fenotiplere göre gruplandırılması ve tedavinin buna göre planlanması gündeme gelmiştir. Prospektif olarak yürütülen bu çalışmanın amacı; stabil dönemdeki 96 KOAH hastasının, demografik özellikleri, yıllık alevlenme sıklığı, atopi ve astım öyküsü, semptomlar, solunum fonksiyonları, radyolojik ve laboratuar bulgularına göre fenotip gruplarına dağılımını ve gruplar arasındaki farklılıkları araştırmaktı. Bu amaçla dört fenotip grubu belirlendi; AKOS grubunda(9 hasta), sık alevlenme geçirmeyen grubunda (51 hasta), sık alevlenme geçiren amfizem grubunda (18 hasta), sık alevlenme geçiren kronik bronşit grubunda (18 hasta) yer aldı. Hastaların genel yaş ortalaması 65.22±7.85 olup; %86.5 'i erkek, %13.5'i kadındı.Yıllık alevlenme ortalama 1.27±1.2 idi. Ortalama 49.84±29.58 paket yılı sigara kullanımı mevcuttu. VKİ ortalama 26.67 ±5.18 kg/m² idi. Ortalama FEV1% 50.21±16.56 bulundu. DLCO ortalama 67.8±24.3 hesaplandı. 442±91 metre ortalama 6DYT bulundu. CAT skoru ortalama 11.9±7.1 , SGRQ toplam skoru ortalama 32.77±22.4 idi. Kadın cinsiyet oranı; AKOS fenotip grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksekti. Diğer gruplarda ise erkek cinsiyetin yüksek olduğu göze çarpmaktaydı. AKOS grubundaki hastalara daha gençti ve bu grupta sigara kullanımı daha düşüktü. Vücut kitle indeksi ortalaması AKOS grubunda diğer gruplardan yüksekti, sık alevlenme geçiren amfizem grubunda ise vücut kitle indeksi ortalaması diğer gruplardan düşük bulundu. AKOS grubunda hastalık süresi diğer gruplara görev anlamlı oranda uzundu. Hospitalizasyon sayısı sık alevlenme geçiren amfizem grubunda diğer gruplara göre yüksek görüldü. AKOS fenotip grubunda tüm hastalarda astım öyküsü mevcuttu. Atopi görülme sıklığı da yine bu fenotip grubunda diğer gruplardan daha yüksekti. Öksürük ve balgam görülme sıklığı sık alevlenme geçiren kronik bronşit grubunda daha yüksekti. Sık alevlenme geçiren kronik bronşit grubunda aterosklerotik kalp hastalığı, gastroözofageal reflü, kronik bronşit görülme sıklıkları diğer gruplardan yüksek bulundu. Sık alevlenme geçiren amfizem fenotipinde anemi ve anksiyete-depresyon sıklığı diğer gruplardan yüksek görüldü. Sık alevlenme geçiren kronik bronşit grubunda 6DYT mesafesi en düşük görüldü ancak istatistiksel olarak amfizem grubundan farklı değildi. Sık alevlenme geçiren amfizem grubunda CAT skoru diğer gruplardan yüksekti. SGRQ toplam skoru sık alevlenme geçirmeyen grupta, diğer üç gruba kıyasla anlamlı olarak düşüktü. BCSS skoru sık alevlenme geçirmeyen grupta düşüktü. BODE indeksi sık alevlenme geçiren gruplarda yüksekti. Sık alevlenme geçiren amfizem grubunda mMRC skoru daha yüksek görüldü; ancak kronik bronşit grubu ile anlamlı fark yoktu. Sık alevlenme geçiren amfizem grubunda FEV1% değerleri diğer gruplardan düşük görüldü. Bazı hastalarda reversibilite pozitifliği görüldü ve bu hastaların daha çok AKOS ve sık alevlenme geçiren kronik bronşit grubunda yer aldığı görüldü. Akciğer volümleri sık alevlenme geçiren amfizem gurubunda diğer gruplardan yüksek saptandı, IC/TLC oranı %25'in altında bulundu. Sık alevlenme geçiren amfizem grubunda hava yolu direnci yüksek , DLCO ve pO2 düşüktü; ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Total IgE düzeyi AKOS grubunda, CRP düzeyi sık alevlenme geçiren gruplarda yüksekti, ancak istatistiksel olarak anlamlı görülmedi. Vitamin D düzeyinde fark saptanmadı. Sık alevlenme geçiren gruplarda bronşiektazi daha sıktı. Ekokardiyografik incelemelerde gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Tüm gruplarda LABA+LAMA+İKS kombinasyon tedavisi kullanan hastalar çoğunluktaydı. GOLD sınıflamasına göre dağılıma bakıldığında; sık alevlenme geçiren amfizem grubunda GOLD D grubu hastaların, AKOS ve sık alevlenme geçirmeyen KOAH grubunda ise GOLD A hastaların çoğunlukta olduğu görüldü. Sonuç olarak; AKOS grubu diğer gruplardan farklı fenotipik özellikler göstermekteydi. Kadın cinsiyetin fazla oluşu, yaş grubunun genç olması, öncesindeki astım ve atopi öyküsü, klinik durumun daha iyi ve akciğer fonksiyon kaybının daha az olması bu grubu diğerlerinden farklı kılmaktaydı ve bulgularımız AKOS konusunda yapılmış olan diğer çalışmaların sonuçları ile uyumluydu. Sık alevlenme geçiren amfizem grubu da diğer gruplardan ayrılan özellikleri ile ayrı bir fenotip olarak öne çıkmaktaydı; yüksek alevlenme sıklığı,düşük yaşam kalitesi, ciddi akciğer fonksiyon kaybı görülmekteydi ve bu bulguların kötü prognozla ilişkili olduğu düşünüldü. Hastaya spesifik tedavi yaklaşımları geliştirilmesi, solunum rehabilitasyonu, beslenme desteği, volüm azaltıcı girişimler, güncel farmakolojik tedavi yaklaşımları açısından bu gruptaki hastaların daha dikkatli incelenmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In COPD, there is a heterogeneity for clinical features and disease progression. Recently, patient groups with same clinical, radiological and prognostic features are defined as COPD phenotypes in order to determine more spesific therapy. The aim of this prospective study was to investigate phenotype features of 96 COPD patients in stable condition according to demographic features, exacerbation frequency, history of asthma and atophy, pulmonary function tests, radiological and laboratory findings. Four phenotype groups were studied for this purpose; ACOS (9 patients), non-exacerbator COPD (51 patients), frequent exacerbator emphysema (18 patients), frequent exacerbator chronic bronchitis (18 patients). Overall mean age was 65.22 ±7.85 yrs with 86,5% male, 13,5% female patients. Mean exacerbation/year was 1.27 ±1.2. Mean smoking was 49.84±29.58 pack- years. Mean BMI value was 26.67±5.18. Mean FEV1 was 50.26±16.56%,mean DLCO was 67.8 ±24.3%. Mean 6MWD was 442±91 meters. Mean CAT score was 11.9±7.1, mean St.George total score was 32.77±22.4.9. Female gender rate was significantly higher in ACOS group, while male gender was significantly higher in other groups. ACOS group was significantly younger. Although not reached significance smoking rate was lower in ACOS group. In ACOS group mean BMI was higher than other groups. On the other hand BMI was lower in frequent exacerbator emphysema. Duration of disesase was significantly higher in ACOS. Hospitalization rate was higher in frequent exacerbator emphysema group. All the patients of ACOS group had history of asthma. Also atophy presence was higher in this group. Cough and sputum was higher in frequent exacerbator chronic bronchitis. In frequent exacerbator chronic bronchitis group, the rate of atherosclerotic heart disease, gastroesophageal reflux, chronic pharynghitis and sinusitis rate was higher than other groups. In frequent exacerbator emphysema depression rate was higher. In exacerbator chronic bronchitis 6MWD range was lower although there was no statistical difference compared with emhysema group. CAT score was higher in frequent exacerbator emphysema than other groups. SGRQ index total score was significantly lower in non-exacerbator group than the other three groups. BCSS score was low in non-exarcerbator group. BODE index was higher in frequent exacerbator groups. mMRC score was higher in frequent exacerbator emphysema, however there is no significant difference with chronic bronchitis group. FEV1% was lower in frequent exacerbator emphysema group than other groups. Some patients showed bronchodilator reversibility in ACOS and frequent exacerbator chronic bronchitis. Lung volumes were higher and IC/TLC ratio was