Göğüs ağrısı ile başvuran çocuklarda kardiyak etyolojilerin belirlenmesi ve kardiyak patolojilerin oranının saptanması
İdentifying of the cardiac etiology and to determine rate cardiac patology in children with chest pain
- Tez No: 433417
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuklarda göğüs ağrısı hastanelere sık başvuru nedenlerinden biridir. Göğüs ağrısı genellikle organik bir neden olmadan gelişmekte; kronik olma eğilimi göstermekte ve süre uzadıkça da neden bulma olasılığı azalmaktadır. Göğüs ağrısı yakınmasının ciddiye alınması gerekir çünkü altta yatan neden önemli bir hastalık olabilir. Ayrıca, göğüs ağrısı semptomu genellikle çocuğun günlük yaşamını bozacağı için de çok önemlidir. Bu çalışmada, hastanemize göğüs ağrısı yakınması ile başvuran çocukların etyolojik açıdan incelenmesi ve kardiyak sebeplerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Hastanemize Temmuz 2015 ile Aralık 2015 tarihleri arasında göğüs ağrısı yakınması ile başvuran 538 olgu prospektif olarak incelendi. Çalışma grubundaki hastaların %48'i kız, %52'si erkekti. Hastaların yaş ortalaması 11.6 ± 3.3 (6-18) yıl idi. Hastaların %4.1'sinde kardiyovasküler sistem ilişkili, % 95.9'unda kalp dışı nedenler tespit edildi. Çalışmamızda, göğüs ağrısı yakınması olan çocuk hasta popülasyonunda ciddi kardiyak patolojiler düşük prevalansa sahip olsa da; altta yatan kardiyak patolojiler ekarte etmek için, ayrıntılı ve dikkatli öykü, fizik muayene, elektrokardiyografik ve seçili olgularda ekokardiyografik bulguların yeterli olduğu ve ancak anormal fizik muayene bulgusu, anormal elektrokardiyografi ve kardiyak hastalıklar için yüksek risk oluşturan hasta ve aile öyküsü varlığında ileri kardiyak değerlendirme için refere edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Children frequently present to a hospital with the complaint of chest pain. Generally, pediatric chest pain grows up without an organic etiology and tends to become chronic. The probability to find out the etiology reduces with the duration. Complaint of chest pain should be treated seriously, because underlying heart disease or other serious pathology can sometimes exist. Furthermore, this complaint should be treated seriously because the symptom of chest pain often disturbs a child's daily routine. In this study, it is aimed to examine the etiology of chest pain in our hospital and to clarify the most common causes 538 patients who applied to our hospital between July 2015 and December 2015 were evaluated prospectively. Study group consisted of %48 female and %52 male. Mean age of the patients was 11, 6 ± 3.3 years old (6-18). It is found that of the 538 patients the etiology of the chest pain for %4.1 was cardiovascular system, %95.9 was noncardiac. It's thought that, despite the low prevalance of serious cardiac pathology in children with chest pain, because of important organic reasons, in this study, we should further evaluate the reasons of chest pain in children.