Alt üriner sistem semptomları olan hastalarda 5 A redüktaz inhibitörlerinin kullanımı fosfodiesteraz 5 inhibitörlerinin potens üzerindeki etkisini azaltır mı?
Does combined therapy of PDE 5 inhibitors with 5 A reductase inhibitors affect erectile function when comparison with monotherapy of pde 5 inhibitors ?
- Tez No: 433418
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN ÖNDER YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada polikliniğimize BPH'ya bağlı AÜSS veya ED nedeniyle başvuran 40 yaş üzeri erkek hastaların verileri retrospektif olarak incelenerek dutasterid ve tadalafili kombine kullanan hastaların sadece tadalafil alan hastalara göre IIEF-5 skoru yönünden daha geride olup olmadığının araştırılması amaçlandı. YÖNTEM ve GEREÇ: Ankara Üniversitesi Üroloji Polikliniği'ne Ekim 2015 ve Aralık 2015 tarihleri arasında başvuran 40 yaş üzeri erkek hastalardan BPH'ya bağlı AÜSS veya ED'si olup en az 1 yıl süre ile tadalafil 5mg/gün veya dutasterid 0.5 mg/gün kullanmış olan hastalar çalışmaya alındı. Daha önce prostat cerrahisi geçiren ya da erektil disfonksiyona neden olabilecek penil travma, rekonstrüksiyon cerrahileri geçiren hastalar, ED için enjeksiyon tedavisi ya da protez gibi 2. ve 3. basamak tedavileri alan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların tamamının tedavi öncesi IPSS ve IIEF-5 skorları dosyalarından temin edildi ve tedavi sonrası durumlarını tespit etmek amacıyla da yeni birer IPSS ve IIEF skoru dolduruldu. Çalışmada bulunan toplam 610 hasta 4 gruba ayrıldı. Bunlar sırayla sadece 5 a red. inh. alanlar, kombine tedavi alanlar, yalnızca PDE 5 inh. alanlar ve son olarak da ilaç kullanmayan kontrol grubu şeklindedir. BULGULAR: Toplamda 610 hastadan 382'si (%62.6) 5 a redüktaz inhibitörü kullanmakta olup 271 hasta (%44.4) ise PDE 5 inhibitörü kullanmaktadır. Hastaların ortalama yaşı 62.63, ortanca yaşı ise 62'dir. Yaş, DM, HT, HL gibi ED ve BPH açısından risk faktörü olarak kabul edilen parametreler açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: İn this study we aimed to evaluate retrospectively the male patients over 40 years old who have ED or LUTS associated with BPH for the effect of combined therapy of tadalafil with dutasterid on erectile function when comparison with tadalafil monotherapy alone. We used IIEF-5 score for the evaluation. MATERIAL and METHODS: The male patients over 40 years old who have ED or LUTS associated with BPH and who applied to our outpatient clinic between the dates of October 2015 and December 2015 were enrolled in this study if they have used tadalafil 5mg/day or dutasteride 0.5 mg/day for more than one year. Having prostate surgery or penile trauma or reconstruction surgery in the past, using intracavernosal injection therapy or having penile prosthesis were the exclusion criterias of the study. We retrospectively analyzed the IPSS and IIEF-5 scores of the patients and we questionnaired them again for now. We found 610 patients who met our criteria and we divided them into four groups: Only dutasteride, combined therapy, only tadalafil and control group. RESULTS: 382 (62.6%) of the patients used dutasteride and 271(44.4%) tadalafil totally. Mean age was 62.63, median age was 62. The proportion of the main risk factors of both ED and BPH like age, DM, HT, HL were statistically insignificant between the groups.