Diffüz büyük B hücreli lenfoma ve foliküler lenfomalarda GCET1, HGAL (GCET2) ve LMO2'nin immünhistokimyasal yöntem ile değerlendirilmesi
GCET1, HGAL (GCET2) and LMO2 immunoreactivity in diffuse large B cell lymphomas and follicular lymphomas
- Tez No: 461622
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖNER DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Diffüz büyük B hücreli lenfoma, tedavi ile hastaların yarısından azında kür sağlanabilen biyolojik olarak heterojen bir lenfoma grubudur. cDNA microarray yöntemi ile yapılan gen ekspresyon profili çalışmalarında diffüz büyük B hücreli lenfomalar germinal merkez B hücre benzeri, aktive B hücre benzeri ve Tip 3 (sınıflanamayan) olmak üzere 3 farklı moleküler alt gruba ayrılmıştır. Germinal merkez B hücre benzeri fenotip taşıyan vakaların, diğer vakalara göre daha iyi sağkalım gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca son zamanlarda aktive B hücre benzeri fenotip taşıyan vakalarda hedefe yönelik yeni tedavi rejimlerinin etkili olduğu bildirilmektedir. Moleküler sınıflama için kullanılan gen ekspresyon profili yöntemleri pahalı olduğundan rutin klinik pratikte kullanılmaya uygun değildir. Bu nedenle her laboratuvarda uygulanabilecek hedef moleküllere yönelik, gen ekspresyon profili ile uyumlu immünhistokimyasal algoritmalar geliştirilmiştir. Bu algoritmaların rutin pratikte en sık kullanılanı Hans algoritmasıdır. Çalışmamızın amaçları, immünhistokimyasal yöntem kullanarak germinal merkez B hücre belirteçleri olan GCET1, HGAL ve LMO2'nin foliküler lenfoma vaka grubunda folikül merkez hücre fenotipini ne derecede yansıttığını araştırmak; diffüz büyük B hücreli lenfoma vaka grubunda bu antijenlerin dağılım özelliklerini ortaya koymak ve germinal merkez hücre fenotipini belirlemedeki rolünü ve katkısını Hans algoritması çerçevesinde tartışmaktır. Gereç ve Yöntem: İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2010-2016 yılları arasında incelenmiş, 40 adet (20 adet grad 1-2, 20 adet grad 3) foliküler lenfoma vakası ve 65 adet başka şekilde sınıflandırılamamış diffüz büyük B hücreli lenfoma vakası çalışma kapsamına alındı. Bu vakalara ait arşivimizde saklanan Hematoksilen&Eozin ile boyalı preperatlar tekrar incelenerek patolojik tanılar yeniden düzenlendi. Sonrasında uygun bloklar seçilerek bu bloklara ait kesitlere GCET1, HGAL ve LMO2 antikorları kullanılarak immünhistokimyasal çalışma uygulandı. Bulgular:Foliküler lenfoma vaka grubunda GCET1, HGAL ve LMO2 sırasıyla %85, %77,5 ve %100 oranında pozitif saptandı. CD10 negatif olan 4 vakanın biri hariç diğerleri bu antijenlerden bir veya birden fazlası ile pozitifti. Benzer şekilde BCL2 negatif olan 6 vakanın tümünde GCET1, HGAL ve LMO2 pozitif bulundu. 65 adet diffüz büyük B hücreli lenfoma vakasında GCET1, HGAL ve LMO2, sırasıyla %35,4, %53,8 ve %63,1 oranında pozitif bulundu. GCET1, HGAL ve LMO2, Hans sınıflamasına göre germinal merkez B fenotipli vakaların sırasıyla %88, %84 ve %100'ünde; non-germinal merkez B fenotipli vakaların ise %2,5, %35 ve %40'ında pozitif bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Diffuse large B-cell lymphoma is a biologically heterogeneous disease that can be cured in less than half of patients. In the gene expression profiling studies performed by cDNA microarray method, diffuse large B-cell lymphomas were divided into three different subgroups: germinal center B cell-like, active B cell-like and Type 3 (unclassified).Among these subgroups, patients with germinal center B cell-like phenotype had more favorable clinical course. New targeted treatment regimens that have been recently reported are effective in cases of active B cell-like phenotype. Due to financial and technical limitations, the use of gene expression profiling technology for routine clinical purposes is challenging. In an attempt to translate gene expression profiling classification into a manageable set of measurable proteins, several algorithms suggesting various immunohistochemical stainshave been proposed in recent years.Among these, the Hans algorithm is the most commonly usedin the daily practice. The aim of our study was to investigate the extend to which the germinal center B-cell immunohistochemical markers GCET1, HGAL and LMO2 reflected the follicular center cell phenotype in the follicular lymphoma case group. We also aim to demonstrate the distribution of these antigens in the diffuse large B-cell lymphoma case group and to discuss their role in determining the germinal center cell phenotype and their contribution in the context of the Hans algorithm. Materials and methods: We retrieved 40 follicular lymphoma cases consisting of 20 high-grade, 20 low-gradeand 65 diffuse large B cell lymphoma, not otherwise spesified cases fromour archive. We reviewed all the archive glass slides, revised the diagnosis of the cases and selected a proper paraffin block for immunohistochemical analysis for each case. Immunohistochemical studies were performed using GCET1, HGAL and LMO2 antibodies. Results: In the follicular lymphoma case group, GCET1, HGAL and LMO2 were positive in 85%, 77.5% and 100% of the cases, respectively. Three of the 4CD10 negative cases were positive with one or more of these three antigens. Similarly the cases negative for BCL2 (n=6) were all positive for GCET1, HGAL and LMO2. In the diffuse large B-cell lymphoma case group, GCET1, HGAL and LMO2 were positive in 35.4%, 53.8% and 63.1% of the cases, respectively. In the cases with germinal center B-cell phenotype according the Hans classification, GCET1, HGAL and LMO2 were found to be 88%, 84% and 100% positive, respectively. In the cases with non-germinal center B-cell phenotype according the Hans classification, GCET1, HGAL and LMO2 were positive in 2.5%, 35% and 40% of the cases, respectively.