Parkinson hastalığında birleşik diskinezi değerleme ölçeğinin Türkçe standardizasyon çalışması
  1. Tez No: 433428
  2. Yazar: SAFAR RZAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN CENK AKBOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Parkinson hastalığında diskinezi değerleme ölçeğinin ana dili Türkçe olan topluma uygulanabilir standardizasyonu oluşturmak. Gereç ve Yöntem: 2015-2016 yılları arasında PH tanılı diskinezisi olan 250 hasta birebir görüşmeyle prospektif olarak incelenmiştir. Bu hastalarda ilaç yan etkisine bağlı ortaya çıkan diskinezinin subjektif şikayetler ve objektif muayenede hayat kalitesine etkisi skorlarla belirlenerek kaydedilmiştir. Çalışmanın başlangıç aşamasında değerlendirici ve hastanın mevcut soruları anlamasını test eden bir bilişsel ön test yapılmştır. Referans standart olarak İspanyol Sürümü baz alınmıştır. Test edilen 250 diskinezili hastanın şikayet ve bulguları birtakım statistik karşılaştırma ve uyumluluk programları kullanılarak oluşturulması planlanan Türk ölçeğinin güvenirliği saptanmıştır. Bulgular: Referans standartla kıyasla karşılaştırmalı uyum indeksi 90 ve üzerinde olması testin üst düzey güvenilir olduğunu gösterirken çalışma sonucunda KUİ değeri 0.98 bulunmuştur. Araştırmacı faktör analizinde numuneden numuneye değişkenlik gözlenmiştir faktör yapısının tespit ve izole edilmiş farklı öğeleri BDisDÖ'nün Türkçe ve Referans Standart sürümleri arasında seçilmiştir. Bu ince farklar örnek niteliği ve ya hastalık durumunun varyasyonları ile ilgili olabilir. Sonuç: Çalışma sonucunda KUİ değeri 0.98 bulunmuştur ki bunulada bu sürüm BDisDÖ'nün resmi Türk sürümü olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To creating standardization of dyskinesia rating scale applicable to the native language of the Turkish society in Parkinson's disease. Materials and methods: 250 patients with dyskinesia which diagnosed PD Between the years 2015 to 2016 with views verbally were analyzed prospectively. In these patients, dyskinesia which appearance of side effect regarded of medication with has been identified to affects the quality of life score on the subjective complaints and objective examination. In the initial phase of the study evaluated the cognitive pretesting to assessing the patients or examiner understanding of the current questions. Spanish version is based on the reference standard. 250 dyskinetic patients were tested their complaints and findings, using a number of statistical comparisons and compliance program, they have found how reliable the planned Turkish scale was. Results: The comparative fit index is compared to the reference standard, reliable high-level test to be over 90 and show the results of studies CFI value was 0.98. In the exploratory factor analysis, where variability from sample to sample is expected, identified isolated item differences of factor structure were found between the Turkish and Reference Standard versions of the UDysRS. These subtle differences may relate to differences in sample composition or variations in disease status. Conclusion: In conclusion CFI value was 0.98 in this version UDysRS was adopted as the official Turkish version.