İki farkli videolaringoskop ile gerçekleştirilen endotrakeal entübasyonun başarısının retrospektif olarak karşılaştırılşması
The retrospektively comparison of sucsess for endotracheal intubation performed by TWO different videolaringoscopy
  1. Tez No: 433426
  2. Yazar: PINAR KARABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA ALANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Endotrakeal entübasyon ameliyatlar sırasında havayolu güvenliğini sağlamada rutin olarak uygulanan invaziv bir yöntemdir. Günümüzde, ventilasyon ve entübasyon için kullanılan ekipmanlarda çeşitlilik artmıştır. Bunların arasında farklı özelliklerini ön plana çıkartan çok sayıda videolaringoskop türü önemli yer tutmaktadır. Biz bu çalışmada, kliniğimizde rutin olarak kullanılan iki videolaringoskop türü olan McGRATH laringoskop ve Truview EVO2 laringoskop ile gerçekleştirilen endotrakeal entübasyonların başarı oranlarını retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ameliyathanelerinde 18-65 yaş arası, elektif cerrahi geçiren hastaların anestezi kayıtları tarandı ve Mc GRATH laringoskop (MG) veya Truview EVO2 laringoskop (TE) ile entübe edilmiş hastalar çalışmamıza dahil edildi. Hastaların entübasyon deneme sayısı, başka yönteme geçilip geçilmediği, en iyi görüntüleme süresi ve entübasyon süreleri, postoperatif komplikasyon varlığı hastaların postoperatif anestezi gözlem formlarından ve anestezi epikriz raporlarından geriye dönük olarak incelenip kaydedildi. Bu veriler toplandıktan sonra hastalar hangi yöntem ile entübe edildiklerine göre iki gruba ayrıldı ve istatistiksel analiz yapıldı. McGRATH video laringoskop Truview EVO2 video laringoskopa göre, entübasyon süresini kısaltarak ve glottisi daha iyi ve net göstererek, entübasyona hemodinamik yanıtı azaltarak, postoperatif erken dönem komplikasyonları azaltarak daha başarılı bir performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Endotracheal intubation is a routine invasive method used for ensuring the safety of the airway during surgery. Today, the increased diversity in the equipment used for ventilation and intubation. Videolaringoskop many species with different properties among them are very important. In this study, we aimed to compare endotracheal intubation success performed with the TrueView EVO2 videolaryngoscope and McGrath videolaryngoscope retrospectively. Aged between 18-65 years were screened anesthesia records of patients undergoing elective surgery in Ankara University Medical School operating rooms. McGrath laryngoscope (MG) or TrueView EVO2 laryngoscope (TA) has been intubated patients were included in the study. According to EVO2 TrueView video laryngoscope, McGrath video laryngoscope showed better performance by reducing early postoperative complications, shortening intubation time and the glottis better and clear showing, reducing the hemodynamic response to intubation.