Beyoğlu kamu hastaneleri birliğine bağlı hastanelerin acil servis çalışanlarının karşılaştığı risk ve tehlikelerin iş stresine etkisi
Beyoglu union of public hospitals faced the risks and effects of work stress the dangers of emergency service workers
  1. Tez No: 433452
  2. Yazar: BİRCAN SEFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Stresin oluşmasında birçok faktör bir arada sayılabilmektedir. Fakat stres yaratan faktörlerin ortadan kaldırılması ya da minimize edilmesi hem strese maruz kalanların hem de stres ortamını yaratanların çabasıyla sağlanabilmektedir. Stresin en yoğun olduğu alanlardan biri de sağlık hizmetleridir. İnsan hayatını konu alan bu alanda çalışanların stres düzeyleri, yaptıkları işin hata kaldırmaz olduğu düşünüldüğünde minimum seviyede tutulması önem arz etmektedir. Çalışmamızda strese neden olan faktörlerden biri olan iş yerinde yaşanan risk ve tehlikelerin sağlık hizmetlerinde çalışanları ne ölçüde etkilediğini analiz edilmiştir. Bununla birlikte sağlık hizmetlerinde de riskli birimler ayrı değerlendirildiğinden, stres faktörünün en çok görüldüğü birim olan acil servis çalışanları hedef kitle olarak seçimiştir. Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini İstanbul ili Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı hastanelerin acil servislerinde çalışanları oluşturmaktadır (n:255). Veriler anket uygulama tekniği ile elde edilmiş olup SPSS 17.0 analiz programı kullanılarak, frekans, güvenilirlik (Cronbach's Alpha) ve demografik verilerin anket sorularıyla karşılaştırılmasında da Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, fazla mesai nöbet sayısı ve çalışma yılı ile iş riski ve tehlikeleri, iş stresi ve genel olarak hastane hakkındaki görüşler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Yine çalışanlar ile amirlerin tutumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Many factors can be combined in the formation of stress. But eliminating or minimizing the factors that create stress of both exposed to stress can be achieved by the efforts of generating the stress conditions. One area where health services are the most intense stress. Dealing with the stress levels of those working in this area of human life, given that their work dosen't remove the error level is kept to a minimum is importent. İn our study, the risk encountered in the work place is one of the factors that cause stress and the dangers that we have analyzed to what extend affected. At the same time, in health care risk units are considered separately, emergency service workers, which is the prevalent in units of stress was selected as the target audience. The study is sectianal and descriptive research. The population of the study consisted of İstanbul Beyoğlu Union public hospitals emergency workers (n:255) data was obtained by survey technique,SPSS 17.0 using the analysis program frequency reliability (Cronbach's Alpha) in Comparison with demographic data questionnaire Kruskal-Wallis tests were used. As a result of the study, the number of shifts and overtime working years with the business risks and hazards, job stress and a statistically significant difference between the views on the indivisible general hospital.