Pulmoner emboli hastalarında, pulmoner emboli şiddet indeksi (PESI) ve basitleştirilmiş pulmoner emboli şiddet indeksinin (SPESI) 30 günlük mortalite tahmini açısından karşılaştırılması
A comparison of pulmonary embolism severity index (PESİ) and simplified pulmonary embolism severity index (SPESI) about predi̇cti̇ng 30-day mortali̇ty
- Tez No: 433469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Pulmoner emboli nonspesifik semptom ve bulguları nedeniyle tanı koymanın zor olduğu ciddi bir hastalıktır. Hemodinamik durum, kardiyak enzimler, ve görüntüleme bazlı risk sınıflamaları PE hastalarını değerlendirmek için sıkça kullanılır. Bu çalışmada pulmoner emboli şiddet indeksi (PESI) ve basitleştirilmiş pulmoner emboli şiddet indeksinin (sPESI) 30 günlük mortalite tahmini açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. PESI ve sPESI arasındaki uyum Kappa Uyumluluk Testi ile değerlendirildi. PESI ve sPESI'nin 30 günlük mortalite durumunu öngörmede tanısal karar verdirici özelliği ROC eğrisi analizi ile incelendi. Risk düzeylerinin sensitivite, spesifisite, pozitif ve negatif prediktif değerleri hesaplandı. Gazi Üniversitesi Hastanesi Acil Servisinde toraks bilgisayarlı tomografi anjiyografi (BTA) ile pulmoner tromboemboli tanısı almış 87 hasta çalışmaya dahil edildi (yaş ortalaması 62,64±16,17, %54,0'ı erkek). 30 günlük mortalite %13,8 idi. Orjinal PESI, basitleştirilmiş PESI'ye göre daha fazla oranda hastayı düşük riskli olarak sınıflandırmıştır (%26,4 ve %12,6). Her iki indeksin de 30 günlük mortalite için sensitivitesi ve negatif prediktif değeri %100 idi.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism can be a severe disease and is difficult to diagnose, given its nonspecific signs and symptoms. Hemodynamic status, cardiac enzymes, and imaging-based risk stratification are frequently used to evaluate a pulmonary embolism. The present study aimed to evaluate the comparison of pulmonary embolism severity index (PESI) and simplified pulmonary embolism severity index (sPESI) about predicting 30-day mortality. Agreement between PESI and sPESI was evaluated by Kappa Measure of Agreement test. Assessment of PESI's and sPESI's discriminatory power to predict 30-day mortality were analyzed with ROC curve. Sensitivity, specificity, positive and negative predictive values of the level of risks were calculated. 87 patients who diagnosed pulmonary embolism with computed tomography pulmonary angiography in Gazi University Hospital Emergency Department, were enrolled in this study (62,64±16,17 years of age; 54,0% male). The 30-day mortality was 13,8%. The original PESI classified a significantly greater proportion of patients as low-risk than the simplified PESI (26,4% vs 12,6%). Both versions of PESI had 100% sensitivities, %100 negative predictive values for predicting mortality.