The effect of demographic and clinical characteristics of the patient on the prognosis in acute pulmonary thromboembolism
Akut pulmoner tromboembolide hastaya ait demografik ve klinik özelliklerin prognoza etkisi
  1. Tez No: 691312
  2. Yazar: HATİCE ÇETİNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ÖCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pulmoner tromboemboli (PTE) tanısı alan hastaların tanı anındaki demografik, klinik, radyolojik özellikleri hastalığın prognozu ile ilişkili olabilir. Bu noktaların yüksek olgu sayısına sahip gerçek yaşam verileri ile aydınlatılması bireyselleştirilmiş tanı, tedavi ve takip yaklaşımının PTE hastalarında ön plana alınmasına katkıda bulunabilir. Bu çalışmada PTE tanısı konulan hastaların tanı anındaki kişisel ve klinik özelliklerinin hastalığın progresyonuyla ilişkisi olup olmadığı, bu özelliklerin güncel rehberlerde önerilen risk skorlamaları ile ilişkilerini ortaya koymak hedeflenmiştir. Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları kliniğinde 1 Ekim 2016-1 Ekim 2020 tarihleri arasında akut PTE tanısı konularak tedavi edilmiş hastalarının demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), komorbiditeleri, klinik özellikleri, tanı aracı olarak kullanılan görüntüleme yöntemleri ve bulguları, laboratuvar tetkikleri ile olasılık ve risk skorları retrospektif olarak incelenerek prognozla ilişkileri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarımızda mortalite ve sağkalım grupları arasında yaş ortalaması anlamlı düzeyde farklılık gösteriyordu (p= 0.035). Yaş dekatlarına göre hastalar gruplara ayrılarak grupların mortalite ilişkisine bakıldığında en yüksek mortalite oranı 6. ve 9. dekat hastalarda görülmüş olup diğer dekatlardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p= 0.025 ve p= 0.036 sırasıyla). Başvuru semptomlarının mortaliteyle ilişkisi incelendiğinde senkop ile başvuranlarda (tüm hastaların %12.3'ü) mortalite oranı %21.6 ile en yüksek değere sahipti (p 0.05). 30 günlük erken mortalite risk değerlendirmesinde ise yüksek risk skoru olan 30 (%10) hastadan 21'i (%7.6) taburcu, 9'u (%40.9) eksitus olmuştur. Yüksek risk grubunda mortalite sıklığı tüm gruplara göre anlamlı düzeyde fazlaydı (p= 0.02).
Özet (Çeviri)
Demographic, clinical and radiological characteristics of patients diagnosed with Pulmonary Thromboembolism (PE) at the time of diagnosis may be related to the prognosis of the disease. Clarifying these points with real-life data with a high number of cases may contribute to prioritizing the individualized diagnosis, treatment and follow-up approach in PE patients. In this study, it was aimed to reveal whether the personal and clinical characteristics of patients diagnosed with PE at the time of diagnosis are related to the progression of the disease, and to reveal the relationship of these characteristics with the risk scorings recommended in current guidelines. The demographic characteristics (age, gender), comorbidities, clinical features, imaging methods and findings used as diagnostic tools, laboratory tests, probability and risk scores and their relationship with prognosis of the patients with acute PE diagnosed between 1 October 2016 and 1 October 2020 at Health Sciences University, Gülhane Training and Research Hospital, Department of Chest Diseases were examined retrospectively. Although Charlson Comorbidity Index (CCI) had a higher mean in the mortality group, it was not found to be significantly associated with prognosis. In this study we observed that the mean age differed significantly between the mortality and survival groups (p= 0.035). The patients were divided into groups according to their decades of age, and the mortality relationship of the groups was examined. The highest mortality rate was seen in the 9th and 6th decades patients, and it was found to be significantly higher than the other decades (p= 0.025 and p= 0.036, respectively). When the relationship between presentation symptoms and mortality was analyzed, the mortality rate was the highest in patients presenting with syncope (12.3% of all patients) with a mortality rate of 21.6% (p 0.05). In the 30-day early mortality risk assessment, 9 (40.9%) patients with high risk scores were died. Mortality frequency in the high risk group was significantly higher than all groups (p= 0.02).