Acil serviste maksillofasiyal bilgisayarlı tomografi çekilen travma hastalarında klinik bulgular ile bilgisayarlı tomografi sonuçları arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between maxillofacial computed tomography results and clinical findings in maxillofacial trauma patients WHO scanned computed tomography in emergency department
- Tez No: 433471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KARAMERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Maksillofasiyal yaralanmalar, acil servise travma ile başvuran hastaların %25'inde görülen, önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Bu çalışmadaki amacımız Wisconsin Kriterleri'nin etkinliğini ve diğer klinik bulguların maksilofasiyal BT sonuçları ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma retrospektif olarak yapılmış olup, 16/07/2010-15/07/2015 tarihleri arasında acil servise travma nedeniyle başvuran ve maksillofasiyal+kraniyal BT çekilmiş olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, kan alkol düzeyi, GKS, AVPU skalası, yaralanma mekanizması, geçirilmiş kraniyal-servikal operasyon ya da yaralanma öyküsü, bilinç kaybı olup olmaması, emniyet kemeri ve kask kullanıp kullanılmaması, fizik muayene bulguları ve maksillofasiyal, kraniyal ve servikal BT sonuçları incelendi. Araştırma verilerine göre; başvuru sırasında bilinç kaybı ve kraniyal patoloji ile maksillofasiyal kırık arasında anlamlı ilişki saptandı. Eşlik eden servikal patoloji, entübasyon durumu, emniyet kemeri, kask kullanımı ile maksillofasiyal kırık arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Wisconsin Kriterleri'nden GKS
Özet (Çeviri)
Maxillofacial injuries, accounts 25% of all trauma patients admitted to the emergency clinics, and they are important cause of morbidity and mortality. The aim of this study was to examine the effectiveness of Wisconcin Criteria and the relationship between other clinical manifestations and maxillofacial CT results. The study was conducted retrospectively and patients were included to the study if they admitted emergency department with trauma and underwent maxillofacial and cranial CT between July 16,2010, and July 15, 2015. Age, gender, blood alcohol level, Glasgow Coma Scale (GCS), AVPU scale, mechanism of injury, previous cranial-cervical surgery or injury history, loss of consciousness, seat belt and helmet use, physical examination findings and maxillofacial, cranial and cervical CT scan results were examined. Our study results were revealed significant association between maxillofacial fractures, and loss of consciousness - crainial injuries. Although there was a strong correlation with maxillofacial fractures and, the components of Wisconsin Criteria as; GCS