Kontrol beyin tomografisi çekilen erişkin kafa travmalı hastaların değerlendirilmesi
The evaluation of adult patients with head trauma that performed control cranial tomography
- Tez No: 453862
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OKHAN AKDUR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kafa travması ile başvuran ilk bilgisyarlı beyin tomografisinde (BBT) patoloji görülemeyen hastalarda gereksiz kontrol BBT çekilmesi hastaların takip süresin uzatmakta ve tedavi maliyetlerini artırmaktadır. Çalışmamızda acil servise kafa travması ile başvuran 18 yaş üstü, hafif kafa travması olan ve kontrol BBT çekilen hastalar geriye dönük değerlendirldi. İlk BBT sonuçları ve kontrol BBT sonuçları arasında farklılık olan hastalar incelendi. Hastaların demografik bilgileri, klinik bulguları ve radyolojik değişimleri veri formuna aktarıldı. Çalışmaya alınan 189 hastada en sık travma nedeni araç içi trafik kazası (% 34,4) olarak belirlendi. Başvuru anındaki en sık yakınma kafada kesi veya şişlik (%95.7), ikinci en sık yakınma ise baş ağrısıydı (% 38.6). Hastaların 59'u (%31,2) izole kafa travmasıydı, en sık eşlik eden travma maksillofasial bölgeye ait travmalardı. İlk BBT sonuçlarında 18 (%9,5) hastada kafa içi lezyon vardı, en sık kontüzyon ve frontal kemikte fraktür görüldü. Kontrol BBT çekilen hastaların 8' inde ilk BBT ye göre farklılık tespit edildi. Hastaların üçünde (%1,6) ilk kontrol BBT'de görülen yeni intraparankimal kanama tespit edildi. İlk BBT'de kafa içi lezyon raporlanan hastaların ikisinde lezyonda ilerleme üçünde lezyonda gerileme görüldü. Çalışmaya alınan 189 hastanın acil serviste ortalama takip süreleri 11,1±2,9 saatti. Acil serviste takibe alınan hastalardan 170 i kontrol BBT sonrası taburcu edildi. Bir hasta tedaviyi kabul etmeyerek hastaneden ayrıldı. Bir hasta başka kuruma sevk edildi. Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde kontrol BBT sonuçları ile ilk BBT sonuçları ve klinik sonlanım arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaştık, kliniğimizde de kontrol BBT çekilirken hastaların klinik durumlarına göre daha ayrıntılı değerlendirme yapılarak karar verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Unnecessary control brain tomography in patients with head trauma who have no pathology in the first cranial tomography (CT) prolongs the follow-up time of the patients and increases the treatment costs. We performed a 5-year retrospective screening and analysis of patients who underwent control CT from patients older than 18 years who were presenting with head trauma. Patients who differed between initial CT results and control CT results were reviewed. Demographic information, clinical findings and radiological changes of the patients were transferred to the data form. The most common cause of head trauma was found to be in-car traffic accidents (34.4%). The most common complaint was head swelling or incision (95.7%) and the second most common complaint was headache (38.6%). 59 of the patients (%38.6) were isolated head trauma, the most common accompanying trauma was the maxillofacial trauma. In the first CT findings of the patients; 18 (9.5%) of them had intracranial lesions, most often intracranial lesions were contusion and fractures in the frontal bones. Control CT results of the 8 patients had difference from the initial CT results. Three of the patiens had intraparenchymal hemoragies first seen in control CT, two patients lesions were progressed, three patients lesions were regressed. The mean follow-up time of the 189 patients in the emergency service was 11.1 ± 2.9 hours. 170 of the patients were discharged after control CT, one patient refused treatment, one patient was referred. When the results of our study were evaluated, we found that there was no significant relation between control brain tomography results and first brain tomography results or clinical outcome. We think that we should make more detailed evaluation according to the clinical situation of the patients when the control CT is taken in our clinic.