Gastrik, pankreatik ve kolorektal adenokarsinomlarda damar invazyonu ve serbest tümör depozitlerinin değerlendirilmesinde transgelin, smoothelin, smooth muscle myosin ve CD31 antikorlarının karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of transgelin, smoothelin, smooth muscle myosin and cd31 antibodies for the assessment of vascular tumor invasion and free tumor deposits in gastric, pancreatic and colorectal adenocarcinomas
  1. Tez No: 433473
  2. Yazar: BETÜL ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Venöz invazyon, tüm tümörlerde bağımsız bir prognostik faktör olup özellikle evre II hastalarda adjuvan kemoterapi kararını etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, CD31, SMM, transgelin ve smoothelin antikorlarının, gastrik, pankreatik ve kolorektal adenokarsinomlarda venöz invazyonun gösterilmesinde birbirlerine üstünlüklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2007- 2015 yılları arasında tanı alan 11 Whipple, 5 total gastrektomi, 3 segmental kolektomi ve 1 low anterior rektum rezeksiyon materyaline ait 79 blokta bulunan toplam 254 odak ele alınmıştır. Yirmi hastaya ait yaş, cinsiyet, tümör yerleşim yeri, tümör çapı, histolojik tipi ve derecesi, T, N, M değerleri incelenmiştir. Olası Vİ odaklarının anatomik lokalizasyonu, histolojik özellikleri gözden geçirilmiş ve bu odaklar 3 tipe ayrılmıştır: A tipi“orphan arteriol”paterni, F tipi, eşlik eden arter yapısı olmadan, organ çevresindeki yağ dokuda serbest tümör depozitleri, X tipi, uygulanan immünhistokimyasal yöntem sonrası ortaya çıkan odaklar. Çalışmamızda 254 odağın %59,8'i A tipi, %29,1'i X tipi ve %11'i F tipidir. A tipi odakların %87,5'i, X tipi odakların %13,5'i ekstramuraldir. F tipi odaklar tanımı gereği tümü ile ekstramuraldir. İmmünhistokimyasal belirteçler öncelikle negatif (0) ve pozitif (1) olarak değerlendirilmiş, pozitif olanlar, damar yapısının çembersel çevresini pozitif boyama yeteneğinin niceliğine göre +1, +2 ve +3 olarak skorlanmıştır. Çalışmamızın sonucunda, olası Vİ odaklarının hiçbirinde smoothelin ve CD31 ile ekspresyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Venous invasion (VI) is an independent predictive factor in all tumors and may prompt consideration for adjuvant chemotherapy in patients with stage II tumors. This study aimed to compare CD31, smoothelin, smooth muscle myosin (SMM) and transgelin for their efficiency in detecting VI and the nature of free tumor deposits (TD) in gastric, pancreatic and colorectal adenocarcinomas. Seventy- nine slides from 11 Whipple, 5 gastrectomy, 3 colectomy and 1 low anterior resection specimens, diagnosed from 2007 to 2015 at the Pathology Department of Gazi University, were reviewed and examined which revealed 254 probable Vİ and/or TD foci. Age, gender, tumor site, tumor diameter, histologic type, TNM stage for these 20 patients were obtained. Additionally, anatomic site and histologic features of VI/TD foci were reviewed and divided into 3 types: Type A, the“orphan artery”pattern; Type F, free tumor deposits in the peri-organal adipose and connective tissue without an unaccompanied artery; and, Type X, a focus which could be detected only with the immunohistochemical procedures mentioned. In our study, out of 254 foci, 59,8% were type A, 29,1% were type X and 11% were type F. Staining was scored as negative (0) or positive (1) initially. For a further stratification, each foci were scored according to each stain's efficacy in revealing the quantific circumferential positivity around a certain focus based on a scoring scheme of +1, +2 and +3; a three-tiered scoring system we devised. No foci were positive by smoothelin and CD31.