Depresyon hastaların irritabl barsak sendromu semptom sıklığı ve depresyon şiddetiyle ilişkisi
Prevalence and severity of irritable bowel syndrome symptoms in patients with depression
- Tez No: 433481
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ENDER TANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Genel nüfusta sık karşılaşılan Depresyon Hastalığının, İrritabl Barsak Sendromu ve gastrointestinal sistem yakınmalarıyla birliktelik gösterdiği bilinmektedir. Çalışmamızda depresyon tanısı almış (n:100) katılımcılar gastrointestinal sistem yakınmaları açısından taranmıştır. İrritabl barsak sendromu yakınmaları gösteren hastalar belirlenmiştir. Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi‟ne başvuran Depresyon Hastalığı tanısı almış olan hastalara Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği ve Kısa Psikiyatrik Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Gastrointestinal Sistem Semptomları Tarama Listesi ve İrrtabl Barsak Sendromu Semptom Şiddeti Skoru Anketi verilmiştir. İBS tanı yakınmalarını karşılayan hastalar Gastroenteroloji Polikliniğine sağlık hizmeti akışı içerisinde yönlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda depresyon tanısı almış hastaların %58‟inin İBS tanı yakınmalarını karşıladığı bulunmuştur. İBS tanı kriterlerini karşılayan katılımcıların, karşılamayan katılımcılara göre Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği puanları anlamlı olarak fazla olduğu görülmüştür. Depresyon hastalarında gastointestinal şikayet varlığı, katılımcıların Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği puanlarıyla karşılaştırılmıştır. Buna göre bulantı, şişkinlik, yemek sonrası dolgunluk, göğüste yanma hissi, kabızlık, ishal, dışkılama sırasında ağrı, dışkılama sonrasında rahatlama hissi şikayetleri olan depresyon hastalarının, olmayanlara göre HAM-D ölçek puanları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Son olarak İBS tanı yakınmalarını karşılayan depresyon hastalarına uygulanan İBS Semptom Şiddeti Anketi puanları, HAM-D ve Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği puanları ile karşılaştırılmıştır. Buna göre depresyon hastalarında İBS yakınma şiddeti arttıkça psikiyatrik belirtilerde, özellikle depresif belirtilerde artma olabileceği düşünülmektedir. Sonuç: Depresyon ile İBS arasındaki karşılıklı etkileşimin klinikte de doğrulandığı bulunmuştur. İBS yakınma şiddet ile depresyon şiddeti arasındaki anlamlı pozitif ilişki dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM:It is a common opinion that there is an interaction between irritable bowel syndrome (IBS) and depression disiasse which is verycommon in the population. In our study the participants, who had been diagnosed with depression (n:100), were searched for symptoms of gastrointestinal tract. The patients with irritable bowel syndrome symptoms were determined. Method: Hamilton depression scale, BPRS, GIS symptoms checklist, IBS severity score were performed patients who diagnosed depression in Gazi Univesity Medicine School Pscihiatry outpatient clinic. The participants who have IBS symptoms consult to gastroenterology out patient clinic Results: In our study it was found %58 of participitants who have depressive dissorder, have IBS symptoms too. The participants who have depressive disorder and IBS symptoms both have significantly higher HAM_D scores than patients without IBS. The presence of gastrointestinal symptoms in patients with depression were compared with the Hamilton Depression Rating Scale scores. HAM-D scale scores of the patients with depression who complain nausea, bloating, postprandialfullness, chest burning sensation, constipation, diarrhea, during defecation pain, a feeling of relief after defecation are signicantly higher. Finally IBS Symptom Severity Questionnaire scores of depressed patients who met the diagnostic symptoms of IBS, were compared with HAM-D and the Brief Psychiatric Rating Scale scores. It was found a correlation between the severity of depression and the severity of symptoms of IBS in depressed patients. Conclusion: Clinical findings validated the interaction between IBS and Depressive Disorder. significant positive relationship between depression severity and IBS symptom severity was found.