İnce endometrium tedavisinde granulosit koloni stimüle edici faktör(G-CSF)'ün ratlar üzerindeki etkileri
Effects of using granulocyte colony stimulating factor for the treatment of thin endometrium in experimental rats
  1. Tez No: 433482
  2. Yazar: GİZEM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖKTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yeterli endometrial kalınlık ART sikluslarında başarılı klinik gebelik sonuçları için önemlidir. Yapılan çalışmalarda 7 mm ve altındaki ölçümler ince endometrium olarak kabul edilmektedir. İmplantasyonda anjiyogenez ve birçok sitokin ve kemokin önemli rol oynamaktadır. G-CSF tedaviye dirençli ince endometrium olgularında kullanılmaktadır. Çalışmada 24 rat üzerinde G-CSF'in endometrial duvar kalınlıklarına etkileri ve proliferatif faktörler, apoptotik faktörler ve anjiogenez üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. G-CSF ince endometriumda duvar kalınlıklarını arttırmaktadır ve bunun yanı sıra proliferatif faktörler, anjiogenez ve apoptotik faktörler üzerindeki olumlu etkileri izlenmektedir. Normal endometriumda etkinliği daha az olmakla birlikte etkinliği gösterilmiştir. G-CSF implantasyon başarısızlığı ve ince endometrium tedavilerinde kullanılabilir, ancak reseptivite üzerine etkilerini göstermek amacı ile literatürde daha fazla çalışma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Adequate endometrial thickness is very important for succesful clinical pregnancy in IVF treatment. In the literature there are studies of measurement of endometrium, and the values less than 7mm are broadly accepted as thin endometrium. Angiogenesis and various chemokines and cytokines have an important role in implantation. G-CSF is used for treatment of implantation failures that resistant to treatment. In the study the endometrial thickness, angiogenesis, apoptotic and proliratif factors were evaluated after G-CSF enjected to 24 rats. In G-CSF groups the endometrial thickness were increased. Also this enjection improved angiogenesis, apoptotic and proliferatif factors which are important for implantation. The influence of G-CSF was seen more in thin endometrium, but also there was seen an improvement in normal endometrium. G-CSF can be beneficial for implantation failure treatment. However more study should be done in literature for finding out the effect of G-CSF on endometrial receptivity.