Triple negatif meme kanserli hastalarda neoadjuvan tedaviye yanıtın tedavi öncesi dinamik meme MRG kullanılarak derin öğrenme bazlı yapay zeka desteği ile öngörülmesi
Prediction of response to neoadjuvant therapy in patients with triple-negative breast cancer using deep learning-based artificial intelligence support with pre-treatment dynamic breast MRI
  1. Tez No: 887018
  2. Yazar: RAŞİT EREN BÜYÜKTOKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA HİLAL ADIBELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Giriş: Üçlü negatif meme kanseri (TNBC), sınırlı tedavi seçenekleri ve kötü prognozuyla bilinen oldukça agresif bir meme kanseri alt tipidir. neoadjuvan tedaviye (NAT) yanıtı, tedaviye başlamadan önce öngörmek, hasta yönetimini optimize etmek ve sonuçları iyileştirmek açısından oldukça faydalı olabilir. Amaç: Bu çalışma, radyolojik görüntüler kullanarak TNBC hastalarında NAT yanıtını öngörmede yapay zeka (YZ) algoritmasının etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 2018-2022 yılları arasında iki merkezde NAT uygulanan TNBC hastaları üzerinde retrospektif bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Tedavi öncesi manyetik rezonans görüntülemeleri (MRG), derin öğrenme tabanlı bir YZ algoritması ile analiz edilmiştir. Bunun dışında klinik, radyolojik ve patolojik verilerin de NAT yanıtı arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Klinik ve patolojik sonuçlara tamamen kör olan radyologlar görüntüleri değerlendirmiş ve NAT yanıtını predikte etmeye çalışmıştır. YZ modelinin ve radyologların performansı doğruluk, F1 skoru ve işlem karakteristik eğrisi altındaki alan (AUC ROC) gibi metrikler kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular: Radyolojik tümör çapı, post-kontrast T1 ağırlıklı görüntü (T1AG) tümör volümü ve NAT yanıtı arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Tam yanıt veren hastaların tümör çapları (p=0.034) ve tümör hacimleri (p=0.045) anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Cilt invazyonu, yanıt vermeyen hastalarda anlamlı derecede daha fazla bulunmuştur (p=0.035). Yüksek Ki67 değerlerinin daha iyi yanıt ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir (p=0.023). Grup 1'de (tam yanıt vs. diğerleri) en iyi performans gösteren YZ modeli yalnızca post-kontrast T1WI verilerini kullanarak %82 doğruluk, 0,67 F1 skoru ve 0,75 AUC değerine ulaşmıştır. Grup 2'de (tam yanıt ve tama yakın yanıt grubu vs. diğerleri), post-kontrast T1AG ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) verilerini kullanarak %82 doğruluk, 0,81 F1 skoru ve 0,96 AUC ROC değeri elde etmiştir. YZ modeli oldukça iyi bir performans göstererek NAT yanıtını öngörmede yardımcı olabilecek bir algoritma olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç: YZ algoritması, TNBC hastalarında NAT yanıtını değerlendirmede iyi bir doğruluk oranı elde etmiştir. YZ'nin klinik pratiğe entegrasyonu, karar verme sürecini iyileştirebilir, tedavi planlarını optimize edebilir ve hasta sonuçlarını iyileştirebilir. Gelecekteki araştırmalar, YZ modelinin prospektif doğrulamasına ve multimodal veri entegrasyonuna odaklanarak öngörü kabiliyetlerini daha da geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: Triple-negative breast cancer (TNBC) is a highly aggressive subtype of breast cancer known for its limited treatment options and poor prognosis. Predicting the response to neoadjuvant therapy (NAT) before treatment initiation can be highly beneficial for optimizing patient management and improving outcomes. Objective: This study aims to evaluate the effectiveness of an artificial intelligence (AI) algorithm in predicting the response to NAT in TNBC patients by using radiological images. Material and Methods: A retrospective study was conducted on TNBC patients who underwent NAT between 2018 and 2022 across two centers. Pre-treatment magnetic resonance imaging (MRI) scans were analyzed using a deep learning-based AI algorithm. Additionally, the relationships between clinical, radiological, and pathological data and NAT response were analyzed. Radiologists, blinded to clinical and pathological outcomes, evaluated the images and attempted to predict the NAT response. The performance of the AI model and radiologists were assessed using metrics such as accuracy, F1 score, and area under the receiver operating characteristic curve (AUC ROC). Results: Significant relationships were found between radiological tumor diameter, post- contrast T1-weighted image (T1WI) tumor volume, and NAT response. Patients with complete response had significantly lower tumor diameters (p=0.034) and tumor volumes (p=0.045). Skin invasion was significantly more prevalent in non-responding patients (p=0.035). Higher Ki67 values were associated with better response (p=0.023). In Group 1 (complete response vs. others), the best-performing AI model, using only post-contrast T1WI data, achieved 82% accuracy, an F1 score of 0.67, and an AUC ROC of 0.75. In Group 2 (complete and near-complete response vs. others), using post-contrast T1WI and diffusion-weighted imaging (DWI) data, the model achieved 82% accuracy, an F1 score of 0.81, and an AUC ROC of 0.96. The AI model demonstrated excellent performance, indicating its potential as a useful tool for predicting NAT response. Conclusion: The AI algorithm achieved good accuracy in evaluating NAT response in TNBC patients. The integration of AI into clinical practice can improve decision-making, optimize treatment plans, and enhance patient outcomes. Future research should focus on prospective validation of the AI model and the integration of multimodal data to further enhance its predictive capabilities.