Örtü
The cover
- Tez No: 433537
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN YÜCEL
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
''Örtü'' filmi, terk edilme olgusunu işleyen kısa bir filmdir. Film, terk edilmenin yarattığı sarsıntıyı, yalnızlığı ve ruhsal yıkımı yansıtır. Filmdeki ikinci anlam katmanı mekânın anlatısallığından yararlanarak oluşur. Hikâye, bodrumu ve çatı katı bulunan bir evde geçer. Filmin içeriği ve mekânın niteliği, psikanalizin id, ego ve süperego kavramlarına göndermeler yapacak şekildedir. Bilinç ve bilinçaltının oluşumu, insanın insanla ve nesneyle kurduğu etkileşim önemli bir sorundur. Psikanaliz ve diyalektik materyalizmin bu konulara yaklaşımı farklıdır. Film, evli bir çiftin arasındaki çatışmalı ilişkiyi, insan bilincinin ve ilişkilerinin, toplumsal yapı içinde ve tarihsel süreçte oluştuğu gerçeği temelinde ele almıştır. Filmin anlatısı rüya üzerine kurulduğu için, rüya estetiğinin bütün boyutları da diyalektik bakış açısıyla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The film as known“Örtü”is a short film focusing on dereliction phenomenon. The film reflects shake, loneliness and mental destruction all of which are caused by dereliction. The second layer of meaning in the movie is formed by benefiting from the narrative of the place. The story takes place at a house that has a basement and penthouse. The content of the movie and the quality of the place have a form to make cross-references to the id, ego and superego concepts of psychoanalysis. The formation of conscious and subconscious, the interaction that humans establish with humans and objects are important problems. Psychoanalysis and dialectical materialism have different approaches to these matters. The movie was taken the conflicting relationship between the married couple at the bottom of the real that human consciousness and relations are formed in the social structure and historical process. Since the narration of the film was established on dream, all dimensions of the dream esthetics were also set forth from a dialectical perspective.