Yetiştirme yurdunda kalan ve aileleriyle yaşayan liseli gençlerin stresle başaçıkma stratejileri
Ways of coping with stress of adolescents in living on orphanages and living with their families
- Tez No: 43355
- Danışmanlar: PROF.DR. YADİGAR KILIÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmada, yetiştirme yurtlarında ve aileleri yanında yaşayan 15 - 17 yaşlarındaki ergenlerin, stresle başa çıkma davranışları kaldıkları yer, yaş ve cinsiyet değişkenleri gözönüne alınarak incelenmiştir. Araştırma kapsamına giren denekler, Burdur, Isparta Yetiştirme Yurtlarında barınan 89 genç ile Burdur Lisesi, Cumhuriyet Lisesi ve Burdur Ana dolu Lisesine devam eden, ana - babalarıyla yaşayan 150 gençten oluş maktadır. Her iki gruba araştırıcı tarafından geliştirilen“ Kişisel Bilgi Formu”ile Folkman ve Lazarus'un geliştirdiği, Nesrin Şahin ve arkadaşları tarafından kısaltılmış, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış“ Stresle Başa çıkma Tarzları Ölçeği”uygulanmıştır. Her iki grubun cinsiyet, yaş, kaldıkları yer değişkenleri gözönünde tutularak stresle başarılı ve başarısız başaçıkma stratejilerini ölçen alt öl çeklerden elde edilen puanlara ait ortalama ve standart sapmalar hesaplanmış ve bağımsız ömeklem gruplarının ortalamalarını karşılaştırmada kullanılan“t”testi uygulanmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde.05 önem düzeyi esas alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, kısaca aşağıda özetlenmiştir. Yetiştirme yurdunda kalanlarla ailesi yanında yaşayanların, kızlarla er keklerin, yetiştirme yurdunda kalan erkeklerle ailesi yarımda kalan erkeklerin11 ve yetiştirme yurdunda kalan yaşça küçük olanlarla ailesi ile kalan akranlarının kullandıkları başarılı başaçıkma stratejileri arasında fark bulunmamıştır. Buna karşın yurtta kalan kızlar ailesi yanında kalanlardan, yurtta kalan yaşça büyük gençler ailesi yanında kalan akranlarından daha başarılı stratejiler kullanmışlardır. Başarısız strateji kullanımı yönünden erkekler ve kızlar arasında yaşça küçük ve büyük olanlar arasında bir fark görülmezken yetiştirme yurdunda kalanların ailesi yanında kalanlardan, yetiştirme yurdunda kalan kızların ve erkeklerin ailesi yanında kalan kızlardan ve erkeklerden, yetiştirme yurdunda kalan yaşça büyük ve küçük olanların ailesi yanında kalan akranlarından daha başarısız başaçıkma stratejileri kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ÖZET Bu araştırmada, yetiştirme yurtlarında ve aileleri yanında yaşayan 15 - 17 yaşlarındaki ergenlerin, stresle başa çıkma davranışları kaldıkları yer, yaş ve cinsiyet değişkenleri gözönüne alınarak incelenmiştir. Araştırma kapsamına giren denekler, Burdur, Isparta Yetiştirme Yurtlarında barınan 89 genç ile Burdur Lisesi, Cumhuriyet Lisesi ve Burdur Ana dolu Lisesine devam eden, ana - babalarıyla yaşayan 150 gençten oluş maktadır. Her iki gruba araştırıcı tarafından geliştirilen“ Kişisel Bilgi Formu”ile Folkman ve Lazarus'un geliştirdiği, Nesrin Şahin ve arkadaşları tarafından kısaltılmış, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış“ Stresle Başa çıkma Tarzları Ölçeği”uygulanmıştır. Her iki grubun cinsiyet, yaş, kaldıkları yer değişkenleri gözönünde tutularak stresle başarılı ve başarısız başaçıkma stratejilerini ölçen alt öl çeklerden elde edilen puanlara ait ortalama ve standart sapmalar hesaplanmış ve bağımsız ömeklem gruplarının ortalamalarını karşılaştırmada kullanılan“t”testi uygulanmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde.05 önem düzeyi esas alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, kısaca aşağıda özetlenmiştir. Yetiştirme yurdunda kalanlarla ailesi yanında yaşayanların, kızlarla er keklerin, yetiştirme yurdunda kalan erkeklerle ailesi yarımda kalan erkeklerinIV On the other hard, the girls living in orphanage, those older students li ving in orphanage and those in the same age group, but living with their pa rents have employed more successful ways of coping in comparisen with these girls and these older adolescents living with their families. While no differences have been observed between boys and girls from the point of employing unsuccessful ways of coping regardless of age, it has been observed that. These living in orphanage have employed more un successful ways of coping than these living with their families these girls and boys living in orphanage have employed more unsuccessful ways of coping then these living with their families and these younger and older adolescents living in orphanage have employed more unsuccessful ways of coping, com pared with these in the same age group but living with their parents.