Çalışanın kurumsal sosyal sorumluluk projelerine katılımının örgütsel yabancılaşma düzeyine etkisi: Yeşim Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. örneği
The effect of the employee's participation to the csr projects on organizational alienation level: Yeşim Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. case
- Tez No: 433588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL TAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) ve örgütsel yabancılaşmaya (ÖY) ilişkin çalışmaların 1950'li yıllarda işlevsel çalışmalar içerisinde büyük bir ivme kazandığı belirtilebilir. Buna paralel olarakda her iki kavram tarihsel süreç içerisinde gelişim göstermiş ya da farklı anlamları bünyesine dâhil etmiştir. Bununla birlikte özellikle teknolojik gelişmelerin ve toplumsal dönüşümlerin etkisiyle nitelikli insan gücüne duyulan ihtiyaç sürekli artmaktadır. Hem KSS hem de ÖY kavramları doğrudan insan gücünü ilgilendiren ve etkileyen kavramlardır. Bu bağlamda değerlendirildiğinde söz konusu kavramlara ilişkin çalışmaların önemini yitirmeyeceği söylenebilir. KSS kavramının tarihsel gelişimine bakıldığında, kurum merkezli bir anlayıştan, kurumun parçası olduğu toplumun beklentileri odaklı bir anlayışa doğru evrilme olduğu belirginleşen bir durum olarak işaretlenebilir. KSS anlayışının temelinde değer oluşturma vardır. Bu değer oluşumu kurumun en önemli paydaşı olan çalışanı da içermektedir. Kurum tarafından gerçekleştirilen KSS projelerinin çalışanın kendini değerli hissetmesini sağlayacağı ifade edilebilir. Yabancılaşma basitçe kişinin emeğinin kıymetini yitirmesi sonucunda kendini değersiz hissetmesi olarak açıklanabilir. ÖY, çalışanın kendini değersiz hissetmesine neden olarak örgütteki başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Basitçe belirtmek gerekirse; değer kazandırma odaklı KSS ile değer kaybı nedenli ÖY arasındaki ilişki olduğu tartışılabilir. Başka bir ifadeyle, KSS projeleri sonucundaki kazanımlar, örgütsel yabancılaşmanın nedenlerini izale edebilir. Bu çalışmada, çalışanların KSS projelerine katılımlarının sağlanmasının, örgütsel yabancılaşma ile mücadelede bir araç olarak kullanılabilirliği incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda öncelikle uygulama kısmına kavramsal bir zemin oluşturma adına ilgili yazında yer alan çeşitli yaklaşımlar incelenerek teorik altyapı tartışılmıştır. Daha sonra, Yeşim Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. çalışanları üzerinde uygulama yapılarak; çalışanların KSS projelerine katılımı ile sosyal sorumluluk bilinci, kurumuna yönelik KSS algısı ve ÖY düzeyleri arasındaki ilişki ölçülmüştür. Sonuç olarak, çalışanların KSS projelerine katılımlarının sağlanmasıyla; çalışanın sosyal sorumluluk bilinci, kurumuna yönelik KSS Algısı ve ÖY düzeyi arasında çok anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The studies regarding Corporate social responsibility and organizational alienation started to gain momentum within functionalist discipline in the the 1950s. In addition to this, both terms have displayed an improvement or called as other words having different meanings in the historical process. The need of qualified work force has also continuously increased due to the effect that the development of technology and social transformation brought about. The Corporate Social Responsibilitiy and Organisational Alienation are the concepts directly related to the labor force and affecting that. It can be told that the significance of the studies as to these concepts will never come to end when evaluated in this situation. When the concept of CSR is studied in the historical progress, there is the explicit evidence of the perception based on the expectations of the public a part of the organization but not organization-based. On the basis of CSR there is a value formation. This value includes the worker which is the most important stakeholder of the organization, too. The projects of CSR realized by the organization can be pointed out that they make the employees feel themselves precious. To put it all in simple terms, alienation means how unimportant a person feels when she or he doesn't experience any respect for her or his effort by others. Organizational alienation is that this feeling of the person in the organization affects the success of all the organization in a negative way. It can be discussed that there is a relation between CSR based on value-building and OA having a reason of value-loss. In other words, the gains of the CSR projects can remove the reasons of OA. In the study, aim is to research the use of the employees as a means of the struggle with the organisational alienation by providing the participation of the employees to the CSR projects. In this context, theoretical part of the concepts stated above is researched for the base of the application part by being made a study of various approaches. Following, Yesim Tekstil Sanayi ve Ticaret AS making practice on workers; Social Responsibility Consciousness, CSR Perceptions and OA levels were measured considering the involvement of employees of the CSR project. As a result, with the employees involvement in the projects of CSR has very meaningful relation with Social Responsibility Consciousness, CSR perception for their institution, and OA levels.