Mağaza zincirlerinde markaların taşıdığı ticari imajın mekana yansıtılması ve imaj devamlılığının sağlanması üzerine bir inceleme
A Research over introduction of corporate identities of the marks to spaces and providina continnity in chain stores
- Tez No: 43360
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜGE BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, İşletme, Interior Design and Decoration, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Mağaza zincirleri, farklı mekân hatta coğrafyalarda yer alan pek çok birimden oluşmaktadır. Birimler arasında kurulan dil birliği, zinciri alıcıya tanıtacak stildir. Stil, ticari imaj kavramım yansıtmaktadır. Ticari imaj kavramının, alışveriş mekân tipleri içinde, ticari anlamda ve iç mekân karakteristiğini oluşturmada, en çok, mağaza zincirleri açısından önem taşıdığı söylenebilir. Çalışmamıza, alışveriş mekânlarının, işlevin başlangıcından günümüze dek geçirdiği değişim ve gelişimin incelenmesi, iç mekân tasarımı açısından, mağaza zincirlerinin bu gelişimdeki yerinin belirlenmesi ile başlanmıştır. İç mekân tasarımında, alıcı-ürün-imaj faktörlerinin yönlendiriciliği ve dış düzenleme ile bütünleşen, etkin bir tasarımın oluşum aşamaları ele alınmaktadır. Temel ticari amaç, ürünü satmaktır. İç mekân tasarımını yönlendirici ilkeler arasında,“ticari imajın mekâna yansıtılması”kavramının, satışı artırıcı etkisi, son bölümde, uygulanmış tasarım örnekleri ile sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Chain stores embody numerious departments in various buildings in diverse climates. What presents the store to the customer, by the unity in design, is the style. The concept of 'corporate identity', most commonly, refers to chain stores for crafting of the interior characteristics. This research commences with the transformation and development of the function of the shopping stores from the early times to the present, as well as, the orientation of chain stores in this procedure from the interior design point of view. In interior designing practice; the evolution of a competent design, in guidance of the factors: customer-commodity and image, mentions. Regulated by the ultimate intention of selling the product, the theme presents the sales-enchancing aspect of the consept: 'introduction of corporate identity to a space', among the leading factors of designing; explained furthermore with sample designs. in