Avrupa bütünleşmesinde Avrupa sosyal politikası'nın rolü ve Avrupa vatandaşlığı ilişkisi
Relationship between the role of European social policy and European citizenship in the process of European entegration
  1. Tez No: 433593
  2. Yazar: BİLGE ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Avrupa Birliği (AB) projesi ekonomik işbirliği gibi sınırlı bir amaçla yola çıkan fakat daha sonra Avrupa bütünleşmesi gibi çok iddialı bir hedefe doğru evrilen bir projedir ve Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin Avrupa Birliği'ne üye olmalarından sonra sosyal uyumun sağlanabilmesinin önemi artmıştır. AB içinde ekonomik gerekçelerle başlayan Avrupa bütünleşmesi barış içinde var olan bir tek Avrupa yaratılması amacını taşımaktadır. AB'de öncelikli olarak ekonomik alanda düzenlemeler gerçekleştirilmiş ve siyasal ve sosyal alandaki düzenlemeler sonra gündeme gelmiştir. Maastricht Antlaşması (1992) (Avrupa Antlaşması) ve Lizbon Antlaşmaları (2009) ile AB'nin yapısı siyasi bütünleşme için daha uygun hale getirilmiştir. 1992'de kurulan ve bu tarihten itibaren geliştirilmeye çalışılan Avrupa vatandaşlığı kavramı halklar arasındaki sosyal uyum ile birlikte AB'nin geleceğini belirleyecektir. Ayrıca Avrupa halklarını doğrudan etkileyen ve sosyal politikalar altında getirilen yeni düzenlemeler de bütünleşmenin seviyesini arttırmaktadır. Bu çalışmada Avrupa bütünleşmesinin temelinde yatan değerlere odaklanmak açısından Sanayi Devrimi'nden günümüze Avrupa sosyal politikası tarihi ile birlikte Birlik içerisindeki sosyal politika ve vatandaşlık gelişmeleri ele alınmıştır. Özellikle Birleşik Avrupa fikrinin“Halkların Avrupası”ile mümkün olacağı görüşü günümüzde Federatif Avrupa tartışmalarını tekrar alevlendirmiştir. Avrupa Birliği sosyal politikası çalışmaları ve halkların uyumlaştırılmasının önemini anlayabilmek için Avrupa bütünleşme teorileri de çalışma içerisinde açıklanmıştır. Uyum, ortaklaşma, birleşme gibi süreçleri atlatan Avrupa Birliği için ekonomik, siyasal birlikten sonra sosyal birliği sağlamak yapılacak en önemli adım olarak gözükmektedir. Sosyal vatandaşlık ile uyumlaştırılması kolaylaşacak Avrupa halkları, belirli bir standart etrafında bütünleştikleri takdirde daha güçlü şekilde uluslararası politikada yer alacaktır. Avrupa bütünleşmesinin geleceği için Avrupa vatandaşlığının tam anlamıyla gerçekleşip Birlik seviyesinde sosyal uyumun şart olduğu ve bunun için Nested sosyal vatandaşlık modeli ile çok vitesli Avrupa yaklaşımının benimsenmesi gerektiği tezin temel hipotezini oluşturmaktadır. Buradan hareketle bu çalışma, Avrupa bütünleşmesi açısından Avrupa sosyal politikası ve vatandaşlık ilişkisi ile ilgilenmektedir. Çalışmanın amacı Avrupanın gelecek tartışmaları içerisinde sosyal Avrupanın önemini ortaya koymaktır. Çalışmada yöntem olarak, kuramsal çalışmalar incelenerek teorik çerçevede konu ortaya konulmuştur ve AB tarafından yapılan anket çalışmaları (EU Barometers) ile AB'nin ve Avrupa bütünleşmesinin günümüzdeki geldiği durum analiz edilmiştir. Resmi AB belgeleri, raporları ve antlaşmaları ışığında iddialar desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) Project is a project which started out with a limited purpose like economic cooperation; but then, evolved toward a very assertive goal like European integration and the significance of social adaptation that can be provided increased after Central and Eastern Europe countries became members of the European Union. The European integration beginning with economic reasons inside the EU has an aim to create the only Europe which exists in peace. Initially, arrangements in economic area were made and arrangements in political and social areas were then brought to agenda in the EU. With Maastricht Pact (1992) (Europe Pact) and Lisbon Pact (2009), the structure of the EU became more suitable for political integration. The concept of the European citizenship which was established in 1992 and was tried to be improved from this date on will determine the EU's future with social adaptation between communities. Furthermore, new arrangements which affect European communities directly and which were made under social policies increase the level of integration. In this study, with regard to focus on the values underlying European integration, history of European social policy from Industrial Revolution to now and social policy and citizenship progress inside the union were discussed. Nowadays, especially the opinion which is the fact that the United Europe idea is possible with“Europe of People”flamed the discussions of Federative Europe once again. In this study, Europe integration theories were also explained in order to understand the European Union social policy studies and the importance of harmonization of people. To provide social unity after economical and political unity is considered as the most significant step for European Union which came through the processes like harmonisation, cooperation, integration. European people whose harmonization will get easy with social citizenship will participate in international policy in a more powerful way so long as they become integrated around a specific standard. For the future of European integration, the necessity of actualization of complete Europe citizenship, and social adaptation in the level of union and therefore, the requirement of adoption of multi-speed Europe approach and Nested social citizenship model constitute the base of hypothesis. From this point of view, this study concerns with European social policy and citizenship relation in terms of Europe integration. The purpose of this study is to present the importance of social Europe within Europe's future discussions. In this study, as a method, topic in theoretical framework was presented by investigating hypothetic studies and the situation of EU and Europe integration at the present day were analyzed by means of survey studies made by the EU (EU Barometers). The claims were tried to be supported in the light of official EU documents, reports and pacts.