Tarih ve kültür bağlamında Çin muhasebe iklimi
The climate of accounting in China in the context of history and culture
  1. Tez No: 433594
  2. Yazar: REXITI ZAINIGULI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Her yaşam alanının kendine özgü iklim özellikleri vardır. Bu iklimi belirleyen pek çok faktör söz konusudur. Coğrafi yapı, topografik yapı, bitki örtüsü, su vb. faktörler o yörenin iklimini belirler. Her iklimde her ürün yetişmez. Yetişen ürünler o yörenin iklim özelliklerinin bir sonucudur. Muhasebe de içinde bulunduğu toplumun özelliklerinin yansıması görülür. Çin'de muhasebe gelişiminin kendine özgü bir yolu vardır, bu özgünlük aynı zamanda tüm dünyayı etkilemiştir. Çin'in ve dünyanın muhasebe gelişim tarihinin üç bin yıllık bir geçmişi vardır. Muhasebe gelişimi sırasında birçok uygulama ve değişiklik söz konusu olmuş, bunlara bağlı olarak çeşitli zorluklar yaşanmıştır. Çalışmada muhasebe uygulamalarına etkili çevresel faktörler üzerinde durulmuştur. Ayrıca Çin'de muhasebe uygulamalarına etkili faktörler Çin muhasebe iklimi başlığı altında özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Each habitat has its own unique climate. There are many factors that determine the climate. Geography, topography, vegetation, water, etc. factors that determine the climate of the region. Each product will not grow in any climate. Grown products are a result of the climate of that region. The reflection characteristics of the society in which the accounting is seen. China's accounting development has its own unique way, this specificity has also affected the whole world. The accounting development history of China and The World have three thousand years of history. It has been mentioned many applications and modifications during the development of accounting and has experienced various problems related to them. This study focused on the effect of environmental factors on accounting practices. In addition, factors affecting the accounting practices in China are summarized under the title of Chinese Accounting Climate.