Hürriyet aleyhine işlenen bir suç olarak tehdit suçu
Threat as a crime committed against freedom
  1. Tez No: 433605
  2. Yazar: SERHAT BAYRAKTUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Tehdit suçu, Türk Ceza Kanunu'nun“Hürriyete Karşı Suçlar”bölümünde düzenlenmiştir. İstatistiklere göre sırf ifade suçları arasında en çok işlenen suçlar arasındadır. Genel olarak bireysel özgürlüğü, özel olarak da irade hürriyetini ilgilendiren yapısıyla, tehdit suçunun, monografik bir eser olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu döneminde yeterince ele alınmamış olması, bizi bu çalışmayı yapmaya sevkeden bir unsur olmuştur. Tehdit suçu, irade hürriyetine karşı işlenen bir suç olduğundan, çalışmamızda öncelikle hürriyet kavramı ve siyasal akımların yaklaşımı ele alınmış, ardından mukayeseli hukukta suçun düzenleniş şekli incelenmiştir. Tehdit suçunun mukayeseli hukukta düzenleniş şekli incelenirken sırf ifade suçlarının (pure speech) ağırlıklı olarak anayasal koruma gördüğü Amerika Birleşik Devletleri'ndeki uygulama ve Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin (Supreme Court) yaklaşımı, uygulamaya ışık tutan kararları üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde suçun unsurları incelenmiştir. Suçun unsurları ve nitelikli halleri incelenirken konunun uygulamada ele alınış şekli ve öğretideki görüşler birlikte değerlendirilerek uygulamadaki sorunların çözümüne yönelik yeni yaklaşımlar getirilmeye çalışılmıştır. Son bölümde, tehdit suçunun uygulamada sıklıkla karıştırıldığı cebir, şantaj, görevi yaptırmamak için direnme ve genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması suçları mukayeseli olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Criminal threat is set out under the section“crime against freedom”in the Turkish Penal Code. Statistics suggest that it is among the most commonly committed crimes. While it concerns individual liberty in general, it also concerns freedom of will in particular. It failes to be addressed sufficiently as a monographic piece in the period of the Turkish Penal Code (Law No: 5237). This fact leads us to carry out this study. Since criminal threat is a crime against freedom of will, first of all we elaborate on the notion of freedom and the way the political courses tackle this notion. Then we focus on how this crime is regulated in comperative law. In examining how this crime is regulated in comperative law, practice of the United States where oral crimes (pure speech) are strictly protected by constitution and the approach of the American Supreme Court are elaborated in the light of its important decisions. Elements of the crime are analyzed in the third section of this paper. In examining the elements of the crime and its qualified versions, the way it is addressed in practice along with doctrine on it is assessed in order to bring new approaches to solve the problems encountered in practice. The crime of force, blackmail, resistence (prevention of performance), endangering public safety intentionally, which is often confused with criminal threat in practice, is comperatively analyzed in the last section.