Global işletmelerde pazarlama iletişimi ve kültürlerarası iletişimin önemi; THY örneği
Marketing communication and the importance of intercultural communication in global organizations
  1. Tez No: 433613
  2. Yazar: DENİZ KEBA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBİKE ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası rekabetin yaşandığı günümüzde kültür, global işletmelerin karşılaştığı önemli bir unsurdur. Ülkeden ülkeye farklılık gösteren kültür; tüketici davranışları üzerinde önemli ölçüde etkiye sahiptir. Çokkültürlü ortamlarda faaliyette bulunan global işletmeler için, kültürel farklılıklar ve kültürlerarası iletişim dikkate almak zorunda oldukları kavramlardır. Kültürlerarası iletişim farklı kültürlerin bir arada olduğu durumlarda ortaya çıkan bir iletişim sürecidir. Çok kültürlü bir ortamda faaliyette bulunan global işletmelerin kültürlerarası iletişim becerilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Kültürlerarası iletişim becerisi belli bir kültüre ait davranış ile becerilerin farkında olmak ve bunları uygun sosyal ortamlarda doğru şekilde kullanabilmektir. Global işletmeler açısından kültürlerarası iletişim becerisi, pazarlama iletişimi stratejilerini belirlerken farklı kültürel yapıları dikkate almaları ile kazanılmaktadır. Bu bağlamda, global pazarda faaliyet gösteren işletmeler, faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki çalışmalarında kültürel değişkenleri göz önünde bulundurmak zorundadır. Global işletmelerin pazarlama iletişimi unsurlarında kültürlerarası iletişimin öneminin ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada, global bir hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları A.O'nın pazarlama iletişimi unsurları ele alınmıştır. Çalışma örnek olay incelemesi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden, ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak THY 2008 Star Alliance üyeliği sonrası, pazarlama iletişimi unsurlarından; sponsorluk, reklam ve halkla ilişkiler çalışmaları belirlenerek, tür, kapsam ve yıl gibi boyutlarıyla analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra THY'nin uluslararası reklamları Hofstede'nin kültür soğanı modeline göre sınıflandırılarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Culture is an important fact for global businesses these days when international competition is experienced because of globalization. Culture which varies from culture to culture has significant impact upon consumer behaviors. Global businesses operating in multicultural environments have to consider cultural differences and intercultural communication concepts. Intercultural communication is the communication process that occurs in cases where there is a combination of different cultures. Global businesses operating in a multicultural environment need to develop their intercultural communication skills. Intercultural communication skill is the state of being aware of the skills and behaviors of a definite culture and being able to use them correctly in the appropriate social environments. Intercultural communication skill in terms of global businesses is gained while determining marketing communication strategies by taking into consideration different cultural structures. In this regard, businesses operating in global market have to consider the cultural variables of the countries in which they operate. In this study aiming to demonstrate the importance of intercultural communication in marketing strategies of global businesses, the components of marketing strategies of a global airline company, Turkish Airlines Company, are tackled. The study was conducted with the case study method. In this research, the marketing communication elements of Turkish Airlines after the Turkish Airlines 2008 Star Alliance membership such as sponsorship, advertising and public relations works are analyzed in terms of variety, scope and time by using the purposeful sampling criteria. Apart from that, Turkish Airlines`s international advertisements are evaluated according to Hofstede's cultural onions model.