'Merkez Ülke Türkiye' stratejisinin Türk dış politikası uygulamaları açısından değerlendirilmesi (2002-2010)
Evaluation of the strategy of 'Central Country Turkey' in terms of Turkish foreign policy (2002-2010)
- Tez No: 433626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BUKET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Tezimizin amacı uluslararası ilişkileri yönlendirebilme yeteneği son derece fazla olan Jeopolitika biliminin Türkiye'deki gelişimine katkı sağlamak ve Türkiye merkezli jeopolitik modelleri analiz ederek; ileride daha sağlam jeopolitik teorilerin ortaya çıkmasına aracı olmaktır. Bu sebeple çalışmada ilk olarak jeopolitika kavramı üzerinde durulmuştur ve Türkiye'de ortaya çıkan jeopolitik çalışmalar ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümü, Türkiye'de ortaya konan en önemli jeopolitik teori olan“Merkez Ülke Türkiye”stratejisinin jeopolitik tanımlaması, felsefi arka planı ve jeopolitik sınırlarını ortaya koymaktadır. Son bölüm ise Merkez Ülke stratejisinin uygulanmaya çalışıldığı 2002-2010 yılları arasında Türk Dış politikası açısından bir değerlendirmesini içermektedir. Bu bölümün amacı teori ve pratik ilişkisini ve teorinin başarılı ve başarısız noktalarını ortaya koymaktır. Bu amaçla başarısız noktaların tespiti ile gelecekte ortaya konacak teorilere kaynak sunabilmek en önemli hedeflerden bir tanesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is contribute to develop science of Geopolitics that have ability to direct international relations in Turkey and to analiyze Geopolitics theories which based Turkey, in this context is to be the vehicle to the emergence of more robust geopolitical theory in the future. Therefore, firstly, It focused on the concept of Geopolitics and. To handle Geopolitics Works which emerge in Turkey. second part of thesis reveals the most important theory 'Central Counry Turkey's geopolitical description, philosophical background and geopolitical boundaries. The last Part of our thesies include evaluation of Turkish Foreign policy between 2002-2010 Which are being implemented“Central Countrry Turkey”strategy. The purpose of this part puth forth relations between theory and practise and theory of successful and unsuccessful points. for this purpose, one of the important aims is present a source theories which It will be set forth in the future with the detection of failed