Hukuk devleti gerekleriyle emniyet teşkilatında teftiş ve değerlendirme uygulaması
  1. Tez No: 433632
  2. Yazar: MAHMUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Önceleri normların hiyerarşisi üzerine kurulan hukuk devleti kavramı, zamanla temel hak ve özgürlüklerin korunmasına öncelik tanıyan ve yargısal denetimi güçlendiren bir yapıya sahip olmuştur. Böylece hukuk devleti kavramı günümüzde insan haklarının koruyucusu olarak kabul edilmektedir. Hukuk devleti anlayışı tarih boyunca insan hakları ekseninde kurulmuş ve gelişmiştir. Hukuk devleti, her işinde ve işlevinde adalet idesine bağlı, düzeni halkın katkısı ile kurulan ve işleyen, insanın onurlu ve sorumlu bir varlık ve insanlığından gelen temel hak ve özgürlükleri bulunduğuna inanan ve bu hak ve özgürlükleri nereden gelirse gelsin her türlü saldırıya karşı koruyan, bütün işlemlerini yargı denetimi altında tutan, mahkemeleri bağımsız ve tarafsız olan, devlettir. Hukuk devleti siyasi iktidarın sınırlanmasına hizmet eden bir ilke olup keyfi gücün yarattığı tehlikeyi asgariye indirmek amacı taşımaktadır. Kamu personel sistemindeki verimlilik arayışı son dönemde yeni kamu yönetimi anlayışı doğrultusunda kamu kesiminde yaşanan dönüşüm sürecinin önemli bir bileşeni olmuştur. Daha düşük maliyetle etkin ve kaliteli bir kamu hizmeti sunumu ile vatandaş memnuniyetinin aynı anda sağlanmasına yönelik sürecin kilit noktası olarak sonuçlarına etkili kararlar bağlanmış bir performans değerlendirme sistemi düşüncesi ön plana çıkmıştır. Buna ek olarak idari teşkilatımız içerisinde oldukça köklü bir geçmişe sahip olan teftiş mekanizması, iş ve işlemlerin iyi yürütülüp yürütülmediğini, görevlilerin vazifelerini hakkıyla ifa edip etmediklerini, kötüye kullanımları, yolsuzlukları ve usulsüzlükleri tespit edip, ortaya çıkaran bir fonksiyondur. Bu yönüyle teftiş yapan ve teftiş edilen arasındaki ilişkinin insanlık tarihi kadar eski olduğu söylenebilir. Emniyet Teşkilatı, faaliyet alanı itibariyle Türkiye'deki kamu kuruluşlarının en önemlilerindendir. Bu çalışmayı yapmaktaki başlıca amaç Emniyet Teşkilatında uygulanmakta olan Performans Değerlendirme ve Teftiş sistemlerinin geliştirilerek modern yönetim yaklaşımlarına dayalı uluslararası standartlara ulaştırılabilmesi için örnek bir model oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Whereas it involved a hierarchy of norms in the beginning, later it prioritized the protection of the basic rights and freedoms and strengthening judicial review. Therefore, it has turned into the protective of human rights. State of Law principle has been based on the grounds of human rights and developed. State of Law, respects to justice principle while performing its duties as well as accepting the people have fundamental rights and freedoms. State of Law principle protects those rights and freedoms against all threats. All transactions of State of Law are supervised by judicial bodies which are impartial and independent. State of Law principle enables the restriction of political power and prevents this power to be used in discretionary way. Seeking productivity at the civil servant system is an important component of transition process in public sector in line with new public management concept recently. Performance evaluation system which has efficient decisions has come into prominence as a key point of the process of delivering efficient and quality public services with lower cost and enabling citizen satisfaction at the same time. Additionaly auditing mechanism having long-standing background within our administrative organization reveal whether works and proceedings are conducted efficiently, tasks are performed properly and identify abuses, corruptions and irregularities. In this respect, it may be interpreted that relation between those auditing and audited goes back as the history of humanity. The Turkish Police Department, considering it's field of activity, is one of the most important public offices in Turkey. The main reason of this study is to create a model of performance evaluation and inspection systems according to international standards based on the modern management approaches in order to improve the existing systems used by the Turkish Police Department.