Kamu örgütlerinde çalışanların tükenmişliği: İlçelerde görevli öğretmenler üzerinde bir araştırma
The burnout of the employed in publi̇c administration: Examining on teachers working in district
  1. Tez No: 433641
  2. Yazar: CENGİZ BAYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kamu sektöründe, çalışanların yoğun iş yükü, çalışma süresi ve koşulları, kaynak yetersizliği, üstlerle ve akranlarla yaşanan çatışmalar, iş-yaşam dengesinin ayarlanamaması ve maddi olanakların yetersizliği gibi nedenlerle çoğu zaman tükenmişlik semptomları sergiledikleri bilinmektedir. Mevcut çalışmanın amacı, Batman ili Kozluk ilçesinde çalışan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerini belirleyerek, bazı demografik ve mesleki değişkenler açısından tükenmişlik puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığına bakmaktır. Tükenmişlik düzeylerini belirlemek için“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve kişisel bilgiler için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılmıştır. Maslach Tükenmişlik Ölçeği'nden elde edilen puanların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Gruplar arasında anlamlı düzeyde fark olup olmadığını saptamak amacı ile ikili gruplarda t-testi, çoklu gruplarda tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularında, tükenmişliğin mezun olunan okul türü, haftada kaç saat derse girildiği ve görev türü değişkenlerine göre farklılık gösterdiği; cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk durumu, eğitim durumu, kurumda çalışılan süre, sınıftaki mevcut öğrenci sayıları, mezun olduktan sonra atanma süresi, KPSS'ye giriş sayısı ve branşında görev yapıp yapmaması değişkenlerine göre farklılık göstermediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the public sector, the intense workload of employees, working time and conditions, lack of resources, clashes with the top and peers, inability to adjust the work-life balance and often for reasons such as lack of financial resources also are known to exhibit burnout symptoms. The purpose of this study; by identifying burnout levels of teachers employed in Kozluk in Batman province, to observe whether the burnout scores vary in view of some demographic and occupationals variables. Maslach Burnout Inventory“ and ”Personal Informatin From“ have been used to idenfity the burnout levels. The arithmetical averages and the standard deviations of the scores obtained from the ”Maslach Burnout Inventory" were also estimated. In order to identify whether there is a significant difference among the groups independent t-Samples in groups of two, one-way ANOVA analysis in multiple groups were applied. The results of study, the level of burnout significant differences were found that type of school they graduated from, how many hours per week entered the course and variable time graduate; on the other hand, significant differences were no found that gender, age, marital status, children's status, educational level, duration of employment in the institution, after the appointment of the task according to the type of variable, the number of students present in class, whether to work in the field and number of taking the KPSS exam.