Öğrenci yerleştirme sınavı ile üniversitelere yerleştirilen en yüksek ve en düşük puanlı öğrencilerin akademik başarıları ile ilgili bilişsel ve bilişsel olmayan özellikleri
Cognitive and non-cognitive characteristics of the students with the highest and lowest student placement examination scores related to their academic achievement
  1. Tez No: 43365
  2. Yazar: NEŞAT KARAKELLE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu araştırmada, öğrenci yerleştirme sınavı ile üniversitelere yerleştirilen öğrencilerden en yüksek ve en düşük puanlı öğrencilerin bilişsel ve bilişsel olmayan özelliklerinin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmış¬ tır. Çalışma, 1990-1991 ÖYS ile Üniversitelere yerleştirilen en yüksek ve en düşük puanlı 30'ar öğrenci Üzerinde yürütülmüştür Araştırma sonuçları niteliksel ve niceliksel veriler kullanılarak elde edilmiştir. Niceliksel veriler öğrencilere uygulanan kişisel bilgiler anketi, öğrencilerin anne ve babalarına uygulanan Ebeveyn Tutum ölçeği (PARI) ile toplanmıştır. Niteliksel veriler ise, öğrencilerin ev ortamlarının akademik yönden destekleyici özellikleri, basarı güdülerinin kaynakları.kullandıkları öğrenme stratejileri, serbest zaman etkinlikleri gibi ana baslıklar çerçevesinde yürütülen görüşmelerle elde edilmişmiştir.. Toplanan bilgilere uygulanan istatistiksel analizler ve görüşme sonuçlarından elde edilen bulguları su şekilde özetlemek mümkündür. Akademik yönden başarılı yüksek puanlı öğrencilerin düşük puanlı öğrencilere göre: 1. Sosyo-kültürel acıdan gelişmiş kentsel bir cev- iiirede yaşamlarının çoğunu geçirdikleri ve akademik yönden destekleyici fiziki bir ortamda yetiştikleri, 2.Türkiyenin oldukça nitelikli olarak kabul edilen Anadolu, fen liseleri ve kolejlerinde öğrenim gördükleri, 3.Anne ve babalarının ekonomik düzeylerinin orta düzeyde oldukları, çoğunun yüksek öğrenim gördükleri, çoğunun annesinin bir iste çalıştığı ve çoğunun anne ve babasının öğretmen ve öğretim görevlisi\üyesi olduğu, 4.Ev ortamları ve atmosferinin; akademik yönden oldukça destekleyici, sosyal-kültürel uyaran acısından zengin, ebeveynlerinin çocukları hakkındaki beklentilerinin yüksek olduğu, 5.Anne babalarının çocuk yetiştirme acısından, demokratik ve eşitlikçi tutumlara sahip oldukları, 6.Serbest zamanlarında daha çok kitap okudukları ve kültürel etkinliklerde bulundukları, 7.Başarıya karsı güdülenmişlik seviyelerinin, başarma arzularının öğrenmeye karsı ilgilerinin, öğrenmek¬ ten zevk almalarının yüksek olduğu, 8.Ders çalışırken içsel bağlantılar kurmaya bilgiyi daha önceki bilgiyle bütünleştirmeye, konular ara- arasındaki ilişkileri bulmaya çalıştıkları saptanmıştır. ÖYS'da yüksek puan alan öğrencilerde, bu araştırma çerçevesinde belirlenen bilişsel ve bilişsel olmayan özelliklerin hep birarada yüksek akademik başarıya ortam hazırladıkları düşünülmektedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this reseach was to determine the cogni tive and noncognitive characterictics of the students placed in the universities with the highest and lowest scores received in Student Placecement Examination. The research was conducted with the contribution of 60 students who recieved the highest and the lowest scores in the Student Placement Examination, forming two groups each of which comprises 30. The results of the research were gathered by means of quantitative and qualitative data. The quantitative data were collected by a personal information questionna ire administered to the students, and Parent Attitude re search Inventory (PARI) administered to the parents. The qualitative data, on the other hand, were gathered by interviews encompassing such variables as academically supportive features of the home environment, the sources of achievement motivation, the learning strategies uti lized and the sparetime activities. The findings indicate that when compared to the students with the lowest Student Placement Examination scores, the students with the highest scores displayed the following features: 1. They had spent most part of their lives in socio- culturally developed urban areas and had been brought vup in academically supportive physical environments. 2. They were the graduates of Anatolian High Schools Science High Schools or Junior Colleges, considered as quality schools. 3. Their parents had moderate economic income and had university education. A majority of them had working mothers, and parents who were teachers or acedemic staff at university. 4. They lived in a home environment or atmosphere which was academically supportive and rich in socio-cul- tural stimuli; their parents had high expectations from their children. 5. Their parents were democratic and treating equally towards their children. 6. Among their sparetime activities were reading books and getting involved in cultural activities. 7. Their motivation and desire to be successful, their concern and enthusiasm to learn were high. 8. They tried to integrate the new information with the old one, find the relations between the subjects and establish internal associations in their cognitive struc tures. In conclusion, all the abovementioned cognitive and noncognitive characterictics determined within the scope of this research were considered to affect theachievement of students with high scores in Student Placement Exami nation. VI