Düşünce açıklamalarının yasaklanması ve sınırlanması
Prohibition and limitation of thought description
- Tez No: 433675
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
1982 Anayasasında ifade özgürlüğü ve özgürlüğe getirilen sınırlamanın uyacağı kriterler AİHS ile paralel olacak şekilde belirlenmiştir. Bu hükümler dışında hak ve özgürlüklerin kötüye kullanılmasını yasaklayan düzenleme de ifade özgürlüğünü doğrudan etkiler. Ayrıca doğrudan ifade özgürlüğüne yönelik olmasa da ifade özgürlüğünün kullanım şeklini oluşturan siyasi ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, internet özgürlüğü gibi özgürlüklere getirilen yasaklamalar da doğrudan ifade özgürlüğünü ortadan kaldırıcı etki gösterecektir. Türk Ceza Kanununda da yer alan bazı hükümler eleştiri ile hakaret, aşağılama hor görme arasındaki çizginin belirlenmesi için önemlidir. Devletin kurum ve organlarının aşağılanmasını yaptırıma bağlayan TCK 301. maddesi ifade özgürlüğü ile devletin saygınlığının korunması arasında denge kurmaya çalışan bir hüküm olarak bu konuyla ilgili güzel bir örnektir.
Özet (Çeviri)
1982 Freedom of expression in the Constitution and would abide by the restrictions imposed on freedom are determined to be in line with the Convention. These provisions directly affect the rights and freedom of expression outside the regulations that prohibit the abuse of freedom. It also forms the shape of the political freedom of expression, freedom of expression but not for direct use of the freedom of expression, freedom of the press, brought to freedom as the freedom of the internet ban will show the direct effect of eliminating freedom of expression. insulting criticism by some provisions in the Turkish Penal Code, it is important to determine the line between contempt contempt. Connecting the humiliation of state organs and institutions sanctioned by Article 301 of the Penal Code for the protection of freedom of expression provisions of the state's reputation as a good example of trying to establish a balance on this issue.