Sınıf öğretmeni adayları ile öğrencilerin sınıf içi etkileşimleri sırasındaki soru ve değerlendirmelerin incelenmesi
The examination of questions and evaluations during the classroom interaction of teacher candidates and students
- Tez No: 433676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adayları ile öğrencilerin sınıf içi etkileşimleri sırasındaki soru ve değerlendirmelerin incelenmesidir. Araştırma 2015-2016 eğitim/öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğretim gören toplam 39 öğretmen adayı ve Kocaeli ili İzmit ilçesinde bulunan dört okuldaki 3. ve 4. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Her öğretmen adayı Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe ve Sosyal Bilgiler derslerinden belirlediği bir dersi ortalama 35-40 dakika süresince öğretmiş ve bu öğretim araştırmacı tarafından video kamera ile kaydedilmiştir. Sınıf içi söylemler Word dosyasına aktarılmıştır. Araştırmacı tarafından öğretmen adaylarının ve öğrencilerin soruları, öğrenci cevaplarının değerlendirilmesi söylem analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Soru sayıları ve türleri ile değerlendirme sıklığı ve türlerine ait betimsel istatistikler SPSS 18 programı kullanılarak belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının sınıf içi söylemlerde çok sayıda alt düzey soru sorarken, üst düzey soru ve etkinliğe yönelik sorulara yeterince yer vermediği belirlenmiştir. Bunun nedeni, etkinliklere fazla yer vermemeleri ve zaman yönetimi kaygısı olabilir. Öğretmen adaylarının sınıf içi söylemlerde çok sayıda alt düzey değerlendirme yaparken, üst düzey değerlendirmeyi daha az kullandıkları saptanmıştır. Öğretmenlerin öğrenci cevaplarını aynen değerlendirmenin içinde kullandığı üst düzey değerlendirme olan alıntılamaya (uptake) fazla rastlanmamıştır. Ayrıca, öğretmen adaylarının öğrenci sorularının bazılarını değerlendirmediği belirlenmiştir. Üst düzey öğretmen soruları ve öğrenci soruları en çok Fen Bilimleri dersinde gözlenmiştir. Bu durum Fen Bilimleri dersinin öğrencilerin merak duygularına hitap etmesinden ve günlük hayatlarıyla yakından ilişkili olmasından kaynaklanıyor olabilir. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının üst düzey soru sorma, üst düzey değerlendirme yapma ve öğrencileri soru sormaya teşvik etme konusunda gelişime ihtiyaçları olduğu; bunun için de eğitim fakültelerinde verilen öğretim derslerinde, soru ve değerlendirme türlerinin, üst düzey soru ve değerlendirmenin ve öğrenci sorularının öneminin vurgulanması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the classroom interactions between primary school teacher candidates and students. The participants were 39 teacher candidates enrolled in The Department of Primary Education at Kocaeli University, Faculty of Education as well as 3rd and 4th grade students in four schools located in İzmit, Kocaeli. Each teacher candidate has taught a course she or he selected from Mathematics, Science, Turkish or Social Sciences subjects for about 35-40 minutes and these courses have been recorded with a video camera by the researcher. Classroom discourse has been transcribed into MS Word file. Questions of teachers and students and evaluation of student answers have been analyzed by the researcher using discourse analysis techniques. Descriptive statistics on number and types of questions and types and frequency of evaluation was determined using SPSS 18 software. It has been observed that while teacher candidates used numerous low-level questions in classroom discourse, they did not use high-level questions and task oriented questions sufficiently. This may be due to not utilizing activities frequently or time management issues. It has been found that teacher candidates use significantly more lower-level evaluations in classroom discourse compared to few high-level evaluations. Uptake, which is a high-level evaluation where the teacher uses student answers directly in the evaluation, was rarely observed. Furthermore, it has been observed that teacher candidates did not evaluate some of the student questions. Higher order teacher and student questions were mainly observed in Science classes. This may stem from the fact that science classes cater to the curiosity of students and are directly related to their daily life. Findings indicate that teacher candidates are open to development in asking higher-level questions, high-level evaluation and promoting students to ask higher level questions and it is recommended to emphasize the importance of question and evaluation types, high-level questions and evaluations and student questions during teaching courses in education faculties.