60 aylık çocuklarda dijital öykü tekniğiyle hikâye okumanın çocukların dünyanın hareketi ve sonuçlarına ilişkin düşünce biçimleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of digital storytelling-based story reading on 60-month-old children's ways of thinking about the earth's motion and its consequences
- Tez No: 992764
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 60 aylık çocuklarda dijital öykü tekniğiyle hikâye okumanın, çocukların Dünya'nın hareketi ve bu hareketin sonuçlarına ilişkin düşünme biçimleri üzerindeki etkisini nicel ve nitel veriler aracılığıyla incelemektir. Araştırma, zayıf desenli deneysel araştırma yöntemi çerçevesinde yürütülmüş olup nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma bir yapı sergilemektedir. Araştırma, Muğla ili Fethiye ilçesinde bulunan bir devlet okuluna bağlı anasınıfına devam eden 15 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak velilerden toplanan Kişisel Bilgi Formu, çocukların Dünya'nın hareketine ilişkin kavramsal düzeylerini belirlemek amacıyla Dünya-2 Ölçeği ve çocukların düşünme biçimlerini daha ayrıntılı ortaya koymak amacıyla hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Dünya-2 Ölçeği uygulama öncesi ve sonrası ön test–son test şeklinde uygulanmış; elde edilen veriler betimsel olarak açıklanmıştır. Ayrıca çocukların Dünya'nın şekline ilişkin düşünme biçimleri ile gece–gündüz oluşumuna ilişkin düşünme biçimleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla SPSS programı kullanılarak korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler, önceden belirlenen temalar doğrultusunda betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiş; elde edilen bulgular alan yazın çerçevesinde yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, dijital öykü temelli uygulamaların çocukların Dünya'nın hareketi ve bu hareketin sonuçlarına ilişkin kavramsal düzeylerinde olumlu yönde değişim sağladığını göstermektedir. Nitel bulgular, uygulama sonrasında çocukların açıklamalarının daha bilimsel, tutarlı ve gerekçelendirilmiş hâle geldiğini ortaya koymuştur. Özellikle gece–gündüz oluşumu ve Dünya'nın hareketine ilişkin düşünme biçimlerinde gözlenen bu değişimin dikkat çekici nitelik taşıdığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, dijital öykü tekniğine dayalı uygulamaların okul öncesi dönemde çocukların Dünya'nın hareketi ve bu hareketin sonuçlarına ilişkin naif ve alternatif düşünce biçimlerinin bilimsel açıklamalara doğru dönüşmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, çocukların başlangıçta günlük deneyimlerine dayalı ve bütüncül olmayan açıklamalarının, uygulama süreci sonrasında daha tutarlı, gerekçelendirilmiş ve bilimsel temellere dayanan açıklamalara evrildiğini göstermektedir. Bu durum, dijital öykülerin okul öncesi dönemde çocukların düşünce biçimlerini yeniden yapılandırmada ve ilerleyen süreçte soyut fen kavramlarının öğrenilmesine zemin hazırlamada işlevsel bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of reading stories through the digital storytelling technique on 60-month-old children's ways of thinking about the Earth's movements and the consequences of these movements by using both quantitative and qualitative data. The study was conducted within the framework of a weak experimental design and employed a mixed-methods approach integrating quantitative and qualitative data collection techniques. The study was carried out with 15 children attending a kindergarten classroom of a public preschool in Fethiye district of Muğla province. Data collection instruments included a Personal Information Form obtained from parents, the Earth-2 Scale to determine children's conceptual levels regarding the Earth's movements, and semi-structured interview questions designed to explore children's thinking processes in depth. In the quantitative dimension of the study, the Earth-2 Scale was administered as a pre-test and post-test, and the results were explained using descriptive statistics. In addition, correlation analysis was conducted using SPSS to examine the relationship between children's ways of thinking about the shape of the Earth and their explanations of the formation of day and night. In the qualitative dimension, data obtained from semi-structured interviews were analyzed using the descriptive analysis method based on predetermined themes, and the findings were interpreted within the framework of the related literature. The findings indicate that digital storytelling-based activities led to positive changes in children's conceptual understanding of the Earth's movements and their consequences. Qualitative findings revealed that children's explanations became more scientific, coherent, and well-justified after the intervention. In particular, the observed changes in children's explanations of the formation of day and night and the Earth's movements were found to be noteworthy. The results suggest that the digital storytelling technique is an effective instructional method for teaching abstract science concepts in early childhood education. Accordingly, it is recommended that digital storytelling-based science activities be included more frequently in preschool education programs.