Türk Bayrağı ve modernleşme
Turkish Flag and modernization
- Tez No: 433678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL CEYLAN TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sembol kavramının ne olduğu, sembollerin ortaya çıkış ve üretiliş süreçleri ile başlayan çalışmaya; insanlık tarihi için önem taşıyan farklı sembollerin tarihi gelişimlerinin izleri sürülerek devam edilmiştir. İktidar-sembol ilişkisi tarihi perspektif ile açıklama yoluna gidilerek, örneklendirmeler ile süreç somut hale getirilmek istenilmiştir. Sembol ve iktidar ilişkisi genel manada ve tarihi çerçevede ele alındıktan sonra bulunulan coğrafya üzerine odaklanılmış, modernleşme öncesindeki sembol-iktidar ilişkisi Türk tarihi temelinde incelenmiştir. Modern dönem öncesine ait sembollerle ilişkili nesnelerin gelişim süreçleri incelenerek, sancak-bayrak ve diğer nesnelerin iktidar ile olan ilişkileri takip edilmiştir. Daha sonra bayrak, hilal sembolü ve fetih kavramı üzerinde durulmuş ve İslamiyet sonrasında oluşan bağ aktarılmıştır. Osmanlı dönemine ait sancak-bayrak ve sembolleri farklı kaynaklar ve çeşitli müzelerde görülen örnekler üzerinden niteliksel ve manevi yönleriyle açıklanmıştır. Böylece sembol ve iktidar ilişkisi bağlamında modern dönem öncesi anlamlandırma ortaya konulmak istenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise modernleşmenin ve batılılaşmanın getirdiği değişimler ve farklılaşmalar Osmanlı Devleti özelinde askeri, siyasi, mimari, kültürel ve sanatsal açılardan incelenerek; hilalli sancak-bayrağın bu değişimlerle birlikte izlediği farklılaşma ve standartlaşma takip edilmiştir. XIX. yüzyıldan XX. yüzyıla geçişte Tanzimat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerindeki değişimlere değinilmiş, hilalin ve yıldızın temsil ettiği değer ve hedeflerin modern dönem öncesinden sonrasına nasıl bir farklılaşma geçirdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis starts with the question: ''What is symbol ?'' and continues with ''How symbols are produced and shaped?''. In this thesis, various significant symbols have been traced which are important for the history of humanity. The relation between power and symbol has been tried to embody with the help of historical perspective. After a general look from historical perspective to the power-symbol relation, the focus was changed to the geography that we stand on. Hence, pre-modern relation between power and symbol has been analyzed on the Turkish historical basis. Development process of the pre-modern era, symbol-related objects and the relation between standard-flag, power and other objects have been examined. Then, flag, crescent and conquer concepts and the connection created after Islam have been discussed. Pre-modern meanings of the Ottoman flags-standards and the symbols on them have been revealed in the power-symbol context. In the last part of the thesis, the search was canalized through the standardization and differentiation of the standart-flag with the crescent. Within the changes and differentiations that affects the Ottoman State, modernization and westernization have been evaluated from the military, political, architectural, artistic and cultural aspects. From the XIXth to the XXth century, the changes and reforms of the Tanzimat, Meşrutiyet and Republic have been discussed and an answer was tried to be found to the final question: ''How has the meaning of the Turkish flag with the crescent and star, transformed in the modernization of Turkey ?''