Cittaslow olma potansiyelinin belirlenmesine yönelik bir araştırma: Kandıra örneği
A research to determine the potential of cittaslow: Kandıra case
- Tez No: 433677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖRGEN UĞURLU AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkçede“Yavaş/Sakin Şehir”anlamlarında kullanılan Cittaslow, İtalyanca Citta (şehir) ve İngilizce Slow (yavaş) kelimelerinden oluşmaktadır. Cittaslow'un kökleri, küreselleşmenin tekdüzeleştirdiği beslenme alışkanlıklarına karşı yerel lezzetlerin ve çeşitliliğin korunması gerektiğine vurgu yapan Slow Food(Yavaş Yemek) Hareketi'ne uzanmaktadır.“İyi, temiz ve adil”biçimde üretilmiş olan gıdalara ulaşmanın temel bir insan hakkı olduğunu savunan Slow Food,“hız”ın yerine“yavaş”kavramına, küresel değerlerin baskınlığına karşı çeşitliliğe, yerel ve özgün olanın önemine vurgu yapan bir hareket olarak 1986 yılında İtalya'da ortaya çıkmıştır.“Yavaş”felsefesinden ilham alarak başlayan bu akımın hayatın değişik alanlarında uygulanabilir olduğu keşfedilmiştir. Bu bağlamda hem bir hareket hem de ağ olan Cittaslow, Slow Food'a kardeş bir örgütlenme olarak ortaya çıkmıştır. Cittaslow'un logosu, yavaşlığı temsil eden salyangozdur. Amacı kentlerdeki yaşam kalitesini yükseltmek, küreselleşmenin etkisiyle yok olmaya yüz tutmuş olan yerel değerleri canlandırmak ve sürdürülebilirlik çerçevesinde kentlerin gelişimine katkı sağlamaktır. Dünyada, Cittaslow Hareketi'nin 30 ülkede 213 üyesi bulunmaktadır. Türkiye, İzmir'e bağlı Seferihisar ilçesinin 2009 yılında salyangoz logosunu kente kazandırmasıyla dahil olmuştur. Sürdürülebilir bir kent modeli olan Cittaslow belirlediği ölçütlerle kentlere yerel bir kalkınma alternatifi sunmaktadır. Bu çalışmada, Kocaeli'ne bağlı Kandıra ilçesinin Cittaslow olma potansiyeli incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Cittaslow'un önerdiği yerel değerlere dayalı sürdürülebilir kalkınma modelinin Kandıra'da uygulanabilir olduğunun ortaya konulmasıdır. Kandıra örneğinin seçilmesinde, kente özgünlük katan yerel değerlerin ve sahip olduğu doğal dokunun korunması, sosyoekonomik gelişmişlik düzeyinin artırılması ve istihdam olanaklarının yetersizliği nedeniyle kent dışına sürekli göç verilmesinin engellenmesi ve var olan potansiyelin kalkınmayı sağlayacak bir biçimde değerlendirilmesi gibi hedeflere ulaşılmasında Cittaslow Hareketi'ne dahil olmanın önemli katkılar sağlayacağı düşüncesi etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The term“Cittaslow”is used in Turkish as“yavaş/sakin şehir”. The name of Cittaslow is formed by the composition of the words“citta(city)”in Italian and“slow”in English. Cittaslow is based on the Slow Food Movement which emphasizes on the local tastes and diversities instead of the food habits uniformed by the globalization. Slow Food, supports that reaching food which is produced“good, fair and clean”is a basic human right, emerged in Italy in 1986 as a movement that emphasizes on the importance of local and original one, diversity against domination of global values, and the term of“slow”instead of“speed”. It was discovered that this movement which has been inspired by the philosophy of“slow”can be applied in different field of life. In this respect, Cittaslow, is known as both a movement and a network, showed up as a brother organization for Slow Food. Its logo is a snail that refers slowness. Its main aim is to improve the life quality in city, to revive the local values that is almost extinct because of the globalization and to contribute development of cities as part of sustainability. All over the world, Cittaslow Movement has got 213 members in 30 cities. Turkey participated in this movement in 2009 after Seferihisar county, Izmir, brought snail logo in the city. Cittaslow that means a sustainable city model, has presented a local development alternative to the cities by the help of criterias assigned. In this paper, it's been studied on the possibility of Cittaslow in Kandira, Kocaeli. The aim of this study is to set forth the sustainable development model based on local values that Cittaslow suggested could be applied in Kandıra. While Kandira was taken example, the idea of participating to Cittaslow Movement became effective because this would provide important contributions to reach the targets such as; to protect natural texture that it has and local values that are the reason for originality, to increase the level of socio-economic development, and to prevent immigration because of the lack of employment, and to evaluate the existing potential that provides development of the district.