Fatih Kerimî'nin Hıyal mı? Hakıykat mi? ve Andan Bundan eserleri üzerinde dil ve üslup incelemesi
Language and style review of Fati̇h Keri̇mî's works named Hıyal mı? Hakiykat mi̇? and Andan Bundan
  1. Tez No: 376393
  2. Yazar: CİHAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 457
Özet
XVIII. ve XX. yüzyıllar İdil-Ural Türklüğü için bir dönüm noktası olmuştur. Özellikle XX. yüzyıla gelindiğinde dünyadaki siyasi dinamiklerin de tesiriyle Kazan Türkleri arasında başta matbuat olmak üzere, eğitim, kültür ve sanat alanlarında önemli değişmeler meydana gelmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak yayın sayısında büyük bir artış olmuş, eğitim kalitesi ve düzeyi yükselmiştir. Fatih Kerimî, Tatar Edebiyatının modernleşmesi için yoğun çaba sarfetmiş önemli bir ceditçidir. Kırımlı İsmail Bey Gaspıralı'nın“Dilde, işde, fikirde birlik”ideallerine sıkı sıkıya bağlı olan Kerimî, yayın ve eğitim faaliyetlerinde usulü cedit prensiplerine bağlı kalmıştır. Tatar edebiyatının ve dilinin“milli bayrağı”ve Tatar Türklerinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Abdullah Tukay eserlerinde mahallîleşme akımının tesirinde kalmıştır. Buna karşılık Fatih Kerimî kendini dilde mahallîleşme cereyanına fazla kaptırmamış ve ortak dil çizgisini benimsemiştir. Bilimsel bir disiplinle ele alacağımız Fatih Kerimî'nin eserleri üzerindeki dil ve üslup incelemesi çalışması Kerimî'nin Tukay ile dile bakış açılarındaki farklılığı yansıtması bakımından önemlidir. Anahtar Kelimeler : Fatih Kerimî, ceditçilik, İsmail Gaspıralı, usulü cedid, Tatar Türkçesi.
Özet (Çeviri)
XVIII. and XX. centuries are the milestones for Volga-Ural Turks. Especially in XX. century important changes have occured among the Kazan Turks in the fields of primarily publication, education, culture and arts by the effect of political dynamics all over the world. Analogous to these improvements, the number of publication has been increased and education quality and level has increased. Fatih Kerimî is an important modernist who strongly campaigned for the modernisation of Tatar literature. Kerimî, that strict adherence to the ideals of Kırımlı Gaspirali Ismail Bey's“unity in language, work, and idea”, was loyal to the principles of modernist method in publication and education activities. As a national flag of Tatar literature and language and one of the important figüre of Tatar Turks, Abdullah Tukay is remained under the influence of localization trends in his works. In contrast Fatih Kerimî has not engrossed himself localization in language and adopted common language line. The study, hold in scientific dicipline, about language and style reviews of Fatih Kerimî's works is important because of it reflects the difference between Kerimî's and Tukay's views about languge. Key Words : Fatih Kerimî, modernism, İsmail Gaspıralı, usulü cedid, Tatar Language.